ARCHIWUM – 6. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2013

 

WIĘKSZY WYMIAR BRANŻOWY KAMERALNEGO LATA

Dyrektorem festiwalu zostaje dr Anna Wróblewska – dziennikarka filmowa, rzecznik prasowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Festiwalu Filmowego w Gdyni i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dyrektor wprowadza nowe, branżowe punkty programu, pozwalające radomskiej publiczności na udział w bieżących wydarzeniach związanych z polską kinematografią, jak na przykład pokaz młodej animacji z okazji 5-lecia Studia Munka, wystawa fotosów ze zrealizowanego w Radomiu filmu fabularnego w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego pt. “W ukryciu” czy przegląd najciekawszych debiutów ostatnich lat. Do grona partnerów dołącza także Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, co determinuje pojawienie się kolejnych, atrakcyjnych wydarzeń.

Aktywna działalność dr Anny Wróblewskiej w zakresie nauk humanistycznych ma wpływ na powstanie strategii przedsięwzięć naukowych (seminariów i badań), konsekwentnie realizowanych w kolejnych latach. Pierwszym wydarzeniem była konferencja “Społeczna i prewencyjna rola kultury”, zorganizowana wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta i Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu. Niezwykle istotny był udział Komendy Wojewódzkiej Policji, realizującej nowatorskie przedsięwzięcia kulturalne o charakterze profilaktyki społecznej.

FILMOWY RADOM

Podczas 6. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych została zorganizowana uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie promocji filmowych walorów Radomia. W siedzibie Prezydenta Miasta odbyła się prezentacja lokacji i warunków zdjęciowych Radomia oraz podpisanie listu intencyjnego przez Miasto Radom, Mazovia Warsaw Film Commission, organizatorów KAMERALNEGO LATA i reprezentantów najważniejszych instytucji polskiej kinematografii.

Wspólnie z Radomianami organizatorzy festiwalu wytypowali atrakcyjne i nietypowe miejsca, stanowiące filmowe walory miasta. Wśród nich znalazły się zabytkowe kościoły, malownicze uliczki, historyczne centrum miasta oraz ciekawe obiekty przemysłowe i industrialne, a także okoliczne plenery jak Puszcza Kozienicka, zakola Pacynki, zamki w Iłży i Szydłowcu czy malownicze stare młyny i sztuczne zalewy. Lista miejsc posłużyła do przygotowania wirtualnego katalogu radomskich lokacji zdjęciowych.

NAWIĄZANIE PARTNERSTWA ZE SŁUŻBAMI MUNDUROWYMI

Uczestnicy warsztatów filmowych 6. edycji KAMERALNEGO LATA mieli możliwość skorzystania z zaplecza organizacyjnego i produkcyjnego, o jakim pomarzyć może niejedna profesjonalna ekipa filmowa. Inspiracją do scenariuszy były przestrzenie i sprzęt udostępniony przez Mazowiecką Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu, Straż Pożarną i Dowództwo Sił Powietrznych RP. Uczestnicy wzięli udział w warsztacie  operatorskim oraz KAMERALNYM AIR SHOW – zorganizowanymi we współpracy Siłami Powietrznymi RP na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Od 2013 roku Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu zostaje oficjalnym współorganizatorem KAMERALNEGO LATA. Festiwal otrzymuje także Certyfikat “Wspiera nas PaT”, przyznawany najciekawszym projektom profilaktyczno-artystycznym w całej Polsce przez Wydział Prezydialny Gabinetu Komendanta Głównego Policji w Warszawie.

NADANIE NAZWY GŁÓWNEJ NAGRODZIE KAMERALNEGO LATA

W 2014 roku KAMERALNE LATO zyskało nową, nawiązującą do jednego z głównych symboli Radomia, nazwę nagrody Grand Prix Konkursu Głównego. Od 6. edycji festiwalu, nagroda nosi nazwę “ZŁOTY ŁUCZNIK”, odwołującą się do symbolu Zakładów Metalowych “Łucznik”, (po 2000 roku podzielonego na dwa przedsiębiorstwa: Fabrykę Broni “Łucznik” oraz ASPA ELECTRO działające pod marką handlową “Łucznik” – producenta m.in. maszyn do szycia). Pomysł, aby symbolem KAMERALNEGO LATA uczynić statuetkę Łucznika, wyszedł od pochodzącego z Radomia studenta Uniwersytetu Warszawskiego Adama Gajka, absolwenta znanego Liceum im. Jana Kochanowskiego.

Statuetka “ZŁOTEGO ŁUCZNIKA” nawiązuje do pomnika ustawionego placu Kazimierza Ołdakowskiego, który stał się z biegiem lat symbolem Radomia, odrywając się stopniowo od swych pierwotnych znaczeń. Harmonijnie wpisany w tkankę miejską, stanowi charakterystyczny i rozpoznawalny punkt w centrum Radomia. Postać Łucznika idealnie mieści w sobie oficjalne hasło Radomia – Siła w Precyzji, dodając mu Młodość, która jest wartością prezentowanych na KAMERALNYM LECIE polskich filmów” – Anna Wróblewska,  dyrektor KAMERALNEGO LATA.

JURORZY I WYKŁADOWCY

LAUREACI KONKURSÓW FILMOWYCH

Konkurs Główny

Grand Prix - "ZŁOTY ŁUCZNIK"
Nagroda finansowa w wysokości 3.000 PLN

"Nasza zima zła", reż. Grzegorz Zariczny
Za prawdę, prostotę i organiczne połączenie języka dokumentu i fabuły
Nagroda Specjalna Jury dla najlepszego filmu fabularnego
„Mazurek”, reż. Julia Kolberger
Nagroda Specjalna Jury dla najlepszego filmu dokumentalnego
„Odwiedziny”, reż. Matej Bobrik
Nagroda Specjalna Jury dla najlepszego filmu animowanego
„Tajemnica góry Malakka”, reż. Jakub Wroński
Nagroda Publiczności
„Mazurek”, reż. Julia Kolberger
Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (edycja 2014)

w kategorii „Najlepsza Reżyseria”:Wojciech Jagiełło za film „ZASADY GRY”
w kategorii „Najlepszy Scenariusz”:Julia Kolberger za film „MAZUREK”, reż. Julia Kolberger
w kategorii „Najlepsze Zdjęcia”:Artur Sienicki za film „ODWIEDZINY”, reż. Matej Bobrik
w kategorii "Najlepszy Montaż":Stefan Paruch za film „ZASADY GRY”, reż. Wojciech Jagiełło
w kategorii "Najlepsza Aktorka":Kinga Preis za film „MAZUREK”, reż. Julia Kolberger
w kategorii "Najlepszy Aktor":Tomasz Schuchardt za film „ZASADY GRY”, reż. Wojciech Jagiełło
w kategorii "Najlepszy Film Dokumentalny":„KSIĘŻNICZKA I MUR”, reż. Małgorzata Kozera
w kategorii "Najlepszy Film Animowany":„TAJEMNICA GÓRY MALAKKA”, reż. Jakub Wroński
www.janmachulski.pl

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK

Grand Prix Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK"Potencjalne problemy dozorcy Mariana", reż. Tomasz Pawlak

FILMY WARSZTATOWE

“NA TRZY” 

Etiuda zrealizowana pod opieką artystyczną Adriana Panka.
Opieka techniczna: Krystian Dulewicz

“KRZAK TO NIE DRZEWO”

Etiuda zrealizowana pod opieką artystyczną Wojciecha Solarza.
Opieka techniczna: Tomasz Pyrak

GALERIA

ARCHIWUM

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA OSI CZASU
ARCHIWUM 2017
ARCHIWUM 2016
ARCHIWUM 2015
ARCHIWUM 2014
ARCHIWUM 2013
ARCHIWUM 2012
ARCHIWUM 2011
ARCHIWUM 2010
ARCHIWUM 2009
ARCHIWUM 2008