Przejdź do treści

11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO otwarte!

Przy wrzawie klaksonów Radomskich Klasyków, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w towarzystwie żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej US Marines – otworzyliśmy KAMERALNE LATO! Chłodna aura nie odstraszyła mieszkańców Radomia.

Piknik otwierający 11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbył się w niedzielę 1 lipca. Tradycyjnie zaczął się od widowiskowej parady zabytkowych samochodów, w której zaprezentowali się przede wszystkim członkowie stowarzyszenia Radomskie Klasyki, zrzeszającego miłośników motoryzacji z całej Polski. Była to znakomita okazja, żeby zobaczyć klasyki z czasów PRL-u oraz starsze samochody, które niejednokrotnie gościły na planach filmowych. Nie zabrakło Fiatów 126p, 125p, Polonezów czy Syrenek. Pojawiły się też lubiane przez wszystkich Volkswageny Garbusy i pojazdy rodem z USA.

Uroczysta parada wyruszyła spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59, a finał miała na Placu Corazziego przed Urzędem Miejskim przy ul. Żeromskiego. Tam też odbył się kameralny piknik filmowy, który rozpoczął się koncertem orkiestry policyjnej. W programie nie zabrakło szeregu atrakcji i animacji, także dla najmłodszych. Gry i zabawy dla dzieci przygotował m.in. Miejski Ośrodek Kultury – Amfiteatr czy Policja.

Pod swój namiot zapraszał American Corner Radom, gdzie można było uzyskać informacje na temat programów stypendialnych w USA (ze szczególnym uwzględnieniem uczelni artystycznych, w tym szkół filmowych) oraz wziąć udział w szaradach filmowych w j. angielskim. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście specjalni zza oceanu, żołnierze z amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej US Marines.

Główną atrakcją stała się foto budka, gdzie można było zrobić zdjęcia w barwach naszego festiwalu. Później wydarzenie przeniosło się do Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki, gdzie odbył się koncert Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpiła w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wieczorem w Audytorium miał miejsce Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park. Pomimo niskiej temperatury, panowała gorąca atmosfera. Widownia miała możliwość wczuć się w rolę jurorów i aktywnie brała udział w ich ocenianiu. Decydowały nie tylko punkty, ale także aktywność odbiorców.

***

KAMERALNE LATO potrwa w tym roku do 7 lipca. Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.

Oficjalny hotel festiwalowy to NIHIL NOVI.