Pokaz Specjalny
9 lipca 2024 | 20:00
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA
(ul. Kopernika 1)
Gościem specjalnym będzie reżyserka.
Spotkanie poprowadzi Piotr Dmitrowicz.
Wstęp wolny
Film dokumentalny przedstawia cztery krótkie historie ukazujące walkę narodu polskiego o odzyskanie niepodległości podczas Powstania Styczniowego.
Powstanie Styczniowe było aktem wielkiej odwagi. Cztery narody walczyły przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pamięć o powstaniu trwa do dziś, nie tylko na terenie Polski, ale także na terenach dzisiejszej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Był to wielki zryw narodu polskiego, za który przyszło zapłacić społeczeństwu bardzo wysoką cenę, m.in. poprzez zesłania na Syberię, konfiskatę majątków szlacheckich i rusyfikację.
Ideą filmu jest pokazanie, że mimo 160 lat od wybuchu powstania pamięć o tym zrywie jest wciąż żywa. Informacje o miejscach pamięci przekazywane są z pokolenia na pokolenie, utrzymując pamięć wiecznie żywą.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Magdalena Juszczyk
Fotografka, reżyserka filmowa. Urodzona w Słupsku, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Studiowała reportaż na studiach podyplomowych z zakresu dziennikarstwa na UW. W 2015 roku uczestniczyła w polsko-norweskich warsztatach dokumentalnych w Oslo. Od 2016 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowego Filmforum, którego misją jest edukacja twórców i odbiorców sztuki filmowej i działania na rzecz rozwoju branży filmowej. W 2022 roku rozpoczęła naukę w Szkole Historycznego Dokumentu Filmowego w Instytucie Badań Literackich PAN i Centrum Kompetencji Cyfrowych UW Polskiej Akademii Nauk. Pasjonatka żeglarstwa, filmu, fotografii, historii i muzyki. W swoim twórczym dorobku ma dwie indywidualne wystawy fotograficzne i kilka wspólnych z innymi artystami. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie, spoglądając przez pryzmat historii i jej wpływu na losy pokoleń. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie.
1863. Za wolność naszą i waszą
Polska 2023
kolor 58 min
reżyseria
Magdalena Juszczyk
scenariusz
Sebastian Zielonka
zdjęcia
Marceli Zielnik, Tomasz Pyrak
montaż
Monika Worona
producent wykonawczy
Magdalena Juszczyk
produkcja
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego