Przejdź do treści

PROGRAM 2018

OTWARCIE KAMERALNEGO LATA

Uroczysta parada wyruszy tradycyjnie spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59, 1 lipca 2018 r., w niedzielę o godz. 17.30. Udział potwierdziły Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami. Będą również goście specjalni z USA, ale to na razie niespodzianka… Parada ląduje przed Urzędem Miasta przy ul. Żeromskiego, gdzie na mieszkańców Radomia czeka kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin.

POKAZY FILMOWE

Trzy sekcje konkursowe festiwalu – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Niezależnych i Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK – zapewniają uczestnikom przegląd najlepszego polskiego, krótkometrażowego kina ostatniego sezonu. Te produkcje rzadko trafiają do kin, a tym samym do masowego odbiorcy. Dzięki festiwalowi możliwe jest spotkanie twórców i ich dzieł z szeroką publicznością. Po każdym pokazie filmów konkursowych będzie można porozmawiać z ich twórcami, festiwalowymi gośćmi i jurorami.

KONCERTY

11. edycja KAMERALNEGO LATA będzie obfitować w wydarzenia muzyczne – przed nami koncerty: Gerard Edery „Piosenki filmowe i pieśni sefardyjskie”; Stan Breckenridge: „Muzyka filmowa” oraz kameralne wydarzenia w klubie festiwalowym (Restauracja Panie-Panowie): Kimba Kerner & Sergiusz Cyngot: „Muzyka nie pyta. Muzyka rozumie”, Klaudia Kowalik & Wojciech Gadaszewski: „Filmowy jazz” i Damian Czarnecki & Michał Trzpioła – „Mało oczywiste jazzowe wariacje na trąbkę i gitarę”.

NAPAD NA BANK

Scena pełna napięcia rozegra się przy ul. Żeromskiego 43/45 w środę (4 lipca 2018 r.) między godz. 17.00 a 21.30. Za sprawą rekonstruktorów cofniemy się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielą się w role konspiratorów, którzy dokonują historycznego napadu na niemiecki bank. Strategia działania żołnierzy polskiego państwa podziemnego jest solidna i dobrze przemyślana, lecz jak to bywa w takich przypadkach, nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy.

KAMERALNE LATO rozpocznie się huczną paradą, rodzinnym piknikiem filmowym i koncertem policyjnej orkiestry. Zmieści się całe miasto!

Uroczysta parada wyruszy tradycyjnie spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59 o godz. 17.30. Udział potwierdziły Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami. Będą również goście specjalni z USA, ale to na razie niespodzianka… Parada ląduje przed Urzędem Miasta przy ul. Żeromskiego, gdzie na mieszkańców Radomia czeka kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin. O 19.00 wydarzenie przenosi się do Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki. Tam będzie można posłuchać koncertu Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpi w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jeszcze tego samego dnia odbędą się pierwsze festiwalowe projekcje – w Audytorium (ul. Curie-Skłodowskiej 4) zobaczymy filmy z Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK.

Od poniedziałku rozpocznie się, zaplanowany w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej, cykl edukacyjny ABC PRACY PRZED KAMERĄ. Warsztat pod nazwą: „Ciało jako narzędzie pracy aktora” poprowadzą Adam Majewski i Łukasz Węgrzynowski. Bartosz M. Kowalski – opiekun artystyczny międzynarodowych warsztatów filmowych SOS – SPOTLIGHT ON SOCIETY podczas śniadania prasowego w hotelu Nihil Novi opowie o założeniach warsztatów. Wieczorem zapraszamy na koncert „Muzyka nie pyta. Muzyka rozumie” w wykonaniu Kimba Kerner & Sergiusz Cyngot, który odbędzie się w Restauracji „Panie – Panowie”.

Trzeciego lipca odbędą się kolejne propozycje w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej. W Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Kościuszki 7 Jarosław Basaj poprowadzi warsztat animacji poklatkowej przygotowany we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach pn. “Stop Motion Vinyl”. Miłośników pokazów plenerowych zapraszamy na projekcję gorąco przyjętego podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” z Jakubem Gierszałem w roli głównej.

ŚRODA 04/07/2018

W środę rozpocznie się dwudniowy cykl cieszącej się wielką popularnością sekcji dziecięcej KAMERALNE LATO DZIECIOM. Tym razem program dla najmłodszych widzów odbywać się będzie w kinie ELEKTROWNIA. Tam również zaprezentujemy dokonania grupy filmowej z Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, po czym rozpoczną się pokazy filmów zakwalifikowanych do KONKURSU FILMÓW NIEZALEŻNYCH.

W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędą się dwa panele informacyjne sieci Enterprise Europe Network: „Wsparcie małych i średnich przedsiębiorców w poszukiwaniu finansowania, transferze innowacyjnych technologii oraz umiędzynarodowieniu działalności w sektorze kreatywnym” oraz „Nawiązywanie współpracy międzynarodowej w zakresie produkcji i dystrybucji utworów audiowizualnych”.

Scena pełna napięcia rozegra się przy ul. Żeromskiego 43/45 w środę (4 lipca) między godz. 17.00 a 21.30. Za sprawą rekonstruktorów cofniemy się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielą się w role konspiratorów, którzy dokonują historycznego napadu na niemiecki bank. Strategia działania żołnierzy polskiego państwa podziemnego jest solidna i dobrze przemyślana, lecz jak to bywa w takich przypadkach, nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy.

Scena specjalna to okazja by zobaczyć, jak w rzeczywistości powstają efektowne filmy historyczne. Stąd profesjonalna opieka artystyczna Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Arkadiusza Tomiaka (zdjęcia). Autorem scenariusza jest Przemysław Bednarczyk. Nowoczesny sprzęt dostarczy CANON. Partnerem przedsięwzięcia jest Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS”.

Na zakończenie dnia zapraszamy na koncert „Klaudia Kowalik & Wojciech Gadaszewski – Filmowy jazz” w Restauracji „Panie – Panowie.

CZWARTEK 05/07/2018

Czwartek na KAMERALNYM LECIE rozpocznie się pokazem specjalnym filmu „MISTRZ ŚWIATA” w reżyserii Kacpra Lisowskiego.

W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędzie się panel dyskusyjny i warsztaty Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej „FILM JAKO NOWOCZESNE NARZĘDZIE PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ I EDUKACJI”.

W kinie ELEKTROWNIA, w ramach cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW Arkadiusz Tomiak przeprowadzi wykład otwarty „Specyfika pracy na planie filmu fabularnego”, po którym rozpoczną się projekcje filmów biorących udział w KONKURSIE GŁÓWNYM.

Z kolei w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych ŁAŹNIA odbędzie się wydarzenie muzyczne przeplatane narracją na temat muzyki filmowej, którego gościem będzie Stan Breckenridge.

PIĄTEK 06/07/2018

Szósty dzień Ogólnopolskich Spotkań Filmowych rozpocznie kolejne spotkanie AKADEMII ZAWODOWCÓW: Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora. Po spotkaniu odbędą się kolejne projekcje i spotkania z jurorami KONKURSU GŁÓWNEGO.

Goście festiwalu wezmą udział w wizytach studyjnych, których celem będzie prezentacja najciekawszych lokacji filmowych w Radomiu. W Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się koncert Gerarda Edery’ego „Piosenki filmowe i pieśni sefardyjskie”. Dzień zakończymy koncertem Damian Czarnecki & Michał Trzpioła – „Mało oczywiste jazzowe wariacje na trąbkę i gitarę”, który odbędzie się w Restauracji „Panie – Panowie”.

SOBOTA 07/07/2018

Ostatni dzień KAMERALNEGO LATA rozpocznie cykl spotkań branżowych w ELEKTROWNI, skierowany w większości do początkujących twórców filmowych goszczących na festiwalu. Joanna Kos-Krauze, przewodnicząca jury Konkursu Głównego, podczas otwartego spotkania podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym. Następnie zaproponujemy udział w panelach dyskusyjnych: „Jak dotrwać do debiutu, czyli o konkursach dla młodych filmowców” – panel dyskusyjny z organizatorami konkursów dla filmowych debiutantów; „Małe filmy na wielkim ekranie” – panel z dystrybutorami filmów krótkometrażowych i „Z kim debiutować?” – spotkanie debiutujących reżyserów filmowych z producentami. Na zakończenie cyklu odbędą się pitchingi scenariuszowe dotyczące najlepszych scenariuszy Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego SCRIPT WARS.

11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO zakończy oficjalna gala finałowa w kinie HELIOS.