Przejdź do treści

„ACID RAIN” okrzyknięty najlepszą międzynarodową animacją krótkometrażową w Meksyku!

Film „ACID RAIN” w reżyserii Tomasza Popakula został uznany za najlepszą międzynarodową animację krótkometrażową na Monterrey International Film Festival. Do tegorocznej edycji festiwalu zostały zaproszone jedynie dwie polskie produkcje krótkometrażowe.

To wspaniała wiadomość nie tylko dla reżysera filmu, ale także dla twórców i publiczności festiwalu Kameralne Lato w Radomiu, na którym animacja zdobyła Grand Prix Konkursu Głównego oraz została uhonorowana nagrodą Złotego Łucznika.

„ACID RAIN” to opowieść osadzona we Wschodniej Europie. Młoda ucieka z domu, by uniknąć zderzenia z ponurą rzeczywistością. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem szybko opada, gdy bohaterka ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega balansującą postać – Chudego – niezrównoważonego dziwaka. Chudy to postać dość ekscentryczna. Mieszka w kamperze, którym porusza się by załatwiać nie do końca legalne sprawunki. Młoda postanawia wyruszyć w drogę z Chudym. Ich wspólna podróż prowadzi w coraz dziwniejsze miejsca, a między nimi szybko pojawia się nienazwana relacja.

Tomasz Popakul jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenopisarstwo. Zrealizował kilka filmów, z czego dyplomowy „Ziegenort” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach zdobywając liczne nagrody. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC) gdzie zrealizował film „Black”.

Serdecznie gratulujemy Tomkowi i życzymy dalszych sukcesów w świecie filmowym!