Przejdź do treści

Alkohol, cyber-uzależnienia, bezpieczeństwo na drodze – głos europejskiej młodzieży przedstawiony za pośrednictwem serii spotów filmowych

SPOT – SOCIAL PICTURES OF TODAY

Uczestnicy międzynarodowych warsztatów filmowych SPOT – Social Pictures of Today realizowanych w trakcie 12. edycji festiwalu KAMERALNE LATO w Radomiu stworzyli serię krótkich filmów o tematyce profilaktycznej i prewencyjnej. W bardzo czytelny sposób przedstawili niebezpieczne sytuacje, w jakich mogą znaleźć się młodzi uczestnicy ruchu drogowego, nieuważni kierowcy, osoby nadużywające alkoholu lub młodzież uzależniona od korzystania z telefonów.

SmartStop#1

Miłość może przenosić góry. Może też przezwyciężyć śmierć, jak w najsłynniejszym dramacie Williama Szekspira… Lepiej jednak nie przekonywać się o tym na własnej skórze. Okazywanie sobie uczuć podczas jazdy samochodem nie jest najlepszym pomysłem – są ku temu lepsze okazje. Trafnie zobrazowali to w swoim filmie uczestnicy międzynarodowych warsztatów SPOT – Social Pictures of Today.

SmartStop#2

Nie wyobrażamy już sobie naszego codziennego życia bez smartfona. Są jednak sytuacje, w których lepiej go zablokować, wrzucić na dno torebki i skupić się na otoczeniu – „Use your head, not your phone”. Krótki film o zagrożeniu płynącym z korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem nakręcili nasi warsztatowicze.

SmartStop#3

Letni, upalny dzień. Znajomi, wakacyjna atmosfera beztroski, zabawa, wycieczka nad wodę. Brzmi jak plan idealny! Jednak czy został zrealizowany? Przekonamy się o tym oglądając wstrząsający, poruszający wyobraźnię film nakręcony podczas warsztatów SPOT – Social Pictures of Today.

Social media / social life

Uzależnienie od mediów społecznościowych, komputera i smartfona to palący problem dzisiejszych czasów. Wyidealizowany internetowy świat, nieustająca potrzeba osiągnięcia sukcesu, lajki, subskrypcje i komentarze – stają się substytutem szczerej rozmowy, pochwały od rodzica i zwykłych międzyludzkich interakcji. Coraz częściej nie potrafimy konfrontować się z realnymi problemami. Lepiej odłożyć na jakiś czas mobilne urządzenia, zanim ominie nas prawdziwe życie. Warsztatowicze w artystyczny sposób zaprezentowali wizję świata ogarniętego przez ludzi uzależnionych od Internetu.

It’s not always funny

Nadużywanie alkoholu prowadzi czasem do sytuacji, o których najchętniej chcielibyśmy zapomnieć. Hasło „Żyje się tylko raz!” przyświeca wielu imprezowiczom i pijackie ekscesy uchodzą im na sucho. Niestety w wielu przypadkach szalona, szampańska impreza nie kończy się z chwilą wytrzeźwienia. Wstyd i zażenowanie przychodzą później. Z pozoru niewinne wybryki mają często tragiczne skutki. Kilka poruszających historii przedstawili w filmie uczestnicy warsztatów.

Break the chain

Dokonywanie i nawoływanie do przemocy fizycznej lub słownej jest przestępstwem. Mowa nienawiści, hejt w sieci, dręczenie i prześladowanie – nie pozwól by dotknęło to Ciebie lub Twoich bliskich! Złe doświadczenia odciskają się w psychice na długo. Problem, z którym często boryka się młodzież poruszyli warsztatowicze w filmie „Break the chain”.

***

12. edycja KAMERALNEGO LATA odbyła się w dniach 6 – 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia jest FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji KulturyMiasta RadomPolskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner Radom, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Partnerami branżowymi wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychMazovia Warsaw Film CommissionDolnośląskie Centrum FilmoweWroclaw Film Commission i StoryLab.pro.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.