Przejdź do treści

PROGRAM 2019

12. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych to aż 100 punktów programu! Znalazły się w nim propozycje dla młodszych i starszych miłośników kina, początkujących i doświadczonych twórców filmowych, dzieci, młodzieży i dorosłych. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!

SOBOTA 06/07/2019

12. edycja KAMERALNEGO LATA to w tym roku aż osiem dni atrakcji! Rozpoczynamy wcześniej, niż zazwyczaj – w sobotę 6 lipca. Pierwszy dzień będzie poświęcony kulturze Włoch – kraju naszej organizacji partnerskiej Laboratorio dei Sogni. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy“, organizowanego w ramach projektu “Poznajemy potrawy i obyczaje – Budżet Obywatelski 2019”, zainicjowanego bezpośrednio przez mieszkańców Radomia!

NIEDZIELA 07/07/2019

W niedzielę rozpocznie się międzynarodowy cykl warsztatów “SPOT – Social Pictures of Today“, w którym weźmie udział młodzież z Polski, Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia w Niemczech – Magdeburga. Zapraszamy również do MOK Amfiteatr na serię wydarzeń “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego“, dotyczących kultury i kuchni rodem ze Stanów Zjednoczonych. W muszli koncertowej w Parku Kościuszki usłyszymy ścieżki dźwiękowe znanych filmów i seriali w wykonaniu kwartetu smyczkowego “Le Corde Del Mondo”. Tego dnia nastąpi również tradycyjne uroczyste otwarcie KAMERALNEGO LATA – parada zabytkowych samochodów i Kameralny Piknik Filmowy z atrakcjami dla najmłodszych. Wieczorem zaprezentujemy wybór filmów odrzutowych w ramach konkursu Hyde Park.

PONIEDZIAŁEK 08/07/2019

Festiwalowy poniedziałek rozpocznie się wykładem otwartym aktorki Katarzyny Dorosińskiej oraz warsztatami z cyklu ABC Pracy z kamerą. W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych – ŁAŹNI odbędzie się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. “Cinematic piano”. Po zmroku zapraszamy na pokaz plenerowy filmu “Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, przewodniczącej Jury 12. edycji KAMERALNEGO LATA.

WTOREK 09/07/2019

Czwarty dzień festiwalu to szereg wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla uczestników warsztatów KAMERALNEGO LATA. Jednym z nich jest spotkanie z ekspertami Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Zapraszamy na wykład otwarty dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Soni Śledź, znanej wielu sympatykom sportowych serwisów informacyjnych, dotyczący specyfiki pracy w stacji telewizyjnej. Dzień zakończy pokaz plenerowy filmu “Zabij mnie glino”, reż. Jacek Bromski.

ŚRODA 10/07/2019

W środę KAMERALNE LATO rozprzestrzeni się na ulice Radomia – uczestnicy warsztatów rozpoczną prace nad zdjęciami do spotów filmowych, a w centrum miasta zostanie zainscenizowana plenerowa scena specjalna, na której pojawią się policyjne grupy dochodzeniowe prowadzące tajemnicze śledztwo na ulicach miasta. Z kolei w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się CANON TECHNOLOGY DAY, czyli prezentacje nowinek technicznych w zakresie rejestracji obrazu. Aktywne i przedsiębiorcze osoby zapraszamy na szkolenie “Crowdfunding w przemysłach kreatywnych” i  wykład inaugurujący cykl INTERFILMLAB 3.0 dotyczący dystrybucji filmów na rynku VoD. Po południu czekają aż trzy propozycje filmowe – dwie projekcje filmów z okazji 100-lecia Policji połączone z wykładem o historii polskiego kina policyjnego oraz plenerowa kontynuacja tematu policyjnego: projekcja “Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

CZWARTEK 11/07/2019

Czwartkowy poranek w MCSW ELEKTROWNIA będzie dedykowany najmłodszym uczestnikom, którzy będą mieli okazję wziąć udział w trzech projekcjach i warsztatach cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM. Z kolei ze starszymi fanami filmu spotka się Ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Mucha podczas wykładu na temat pracy aktora na planie filmowym. Pełną parą ruszy program wydarzeń branżowych INTERFILMLAB 3.0, w tym m.in. panel dyskusyjny o przyszłości regionalnych funduszy filmowych w Polsce. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędzie się panel dyskusyjny na temat społecznej i edukacyjnej roli filmu. Po południu rozpoczną się pierwsze projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym festiwalu.

PIĄTEK 12/07/2019

Piątkowy poranek w MCSW ELEKTROWNIA dedykowany będzie pitchingom scenariuszy i projektów filmowych oraz związanym z nimi szkoleniom INTERFILMLAB 3.0. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu widzowie będą mieli okazję spotkać się z członkami Jury KAMERALNEGO LATA – Wojciech Solarz opowie o reżyserii filmu niskobudżetowego, a Radosław Ładczuk o pracy autora zdjęć filmowych. Wykład otwarty w RKŚTiG ŁAŹNI poprowadzi także Izabela Brejtkop, opowiadając o nieprzewidywalnych aspektach zawodu aktora. Podwoje MOK Amfiteatr opanują atrakcje związane z japońską kulturą – w ramach “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego” będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii, obejrzeć pokaz tańca i strojów, multimedialną wystawę zdjęć oraz pokaz japońskiego filmu. Nie zabraknie też konkursów i upominków dla najmłodszych. W to letnie popołudnie będzie można również odpocząć od upałów na sali kinowej, oglądając kolejne projekcje filmów w Konkursie Głównym i dyskutując z ich twórcami.

SOBOTA 13/07/2019

Ostatni dzień festiwalu przyniesie szkolenia dotyczące rynku VoD oraz Masterclass Sparing z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej i Radosława Ładczuka.  Partnerzy festiwalu – Stowarzyszenie Droga Mleczna oraz Radomskie Klasyki zaproszą gości na zwiedzanie radomskich lokacji o największym potencjale filmowym. Wczesnym popołudniem rozpoczną się wydarzenia z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy” związane z kulturą niemiecką. Reprezentantka Offener Kanal z Magdeburga, partnerskiego miasta Radomia, zaprezentuje oryginalny przepis na niemiecki specjał kulinarny, po czym będzie można posłuchać koncertu, wziąć udział w konkursach i spotkaniach z przedstawicielami Niemiec oraz obejrzeć film niemieckiego reżysera. Wieczorem festiwal zakończy uroczysta ceremonia finałowa w kinie Helios.