O FESTIWALU

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje  w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem HELIOS, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz – realizowana wspólnie z Policją – profilaktyka społeczna.

Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców – głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Starannie przeprowadzana preselekcja wyłania co roku najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyznaje nagrodę główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs ma wyraźny profil – tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Równie ważną częścią Festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery”, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa – to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury.

Od 2009 roku partnerem Festiwalu jest również Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, istotny ośrodek studiów na temat m.in. bezpieczeństwa wewnętrznego, roli służb mundurowych i cywilnych w nowoczesnym państwie. Szkoła organizuje konferencje i seminaria, przygotowuje także publikacje z tego zakresu wiedzy.

Organizując Festiwal w Radomiu, FILMFORUM chce zwrócić uwagę także na walory miasta. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i walorami architektonicznymi, które może być atrakcyjne także dla ekip filmowych. Wielu warszawiaków nie zna Radomia, a dzięki Festiwalowi przekonują się, że raptem 100 km od stolicy znajduje się miasto ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami, a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczych.

OBIEKTY FESTIWALOWE

MCSW ELEKTROWNIA
ul. Kopernika 1

ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria

ŁAŹNIA
ul. Żeromskiego 56

Wyższa Szkoła Handlowa
ul. Traugutta 61a

Fontanny
ul. Żeromskiego 35

Komenda Wojewódzka Policji
z siedzibą w Radomiu
ul. 11 Listopada 37/59

Plac przed Urzędem Miasta

ul. Żeromskiego 53

Kino Helios w Radomiu

Kino HELIOS
ul. Poniatowskiego 5

Przestrzeń miejska

AMBASADOR KAMERALNEGO LATA

ANNA MUCHA – aktorka

“Pamiętam, jak kiedyś była to niewielka impreza o niepewnej przyszłości, a dziś możemy śmiało powiedzieć, że KAMERALNE LATO wpisało się już na stałe w radomskie życie kulturalne. Mało! – mamy już wychowanków, którzy u nas dostali pierwszego klapsa (filmowego), a dziś stoją za kamerą i decydują o czyimś wizerunku, pracują na planach, rozwijają swoją miłość do kina i stają się zawodowcami.”

– Anna Mucha
8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2015

Czytaj dalej

ARCHIWUM

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA OSI CZASU
ARCHIWUM 2017
ARCHIWUM 2016
ARCHIWUM 2015
ARCHIWUM 2014
ARCHIWUM 2013
ARCHIWUM 2012
ARCHIWUM 2011
ARCHIWUM 2010
ARCHIWUM 2009
ARCHIWUM 2008