O FESTIWALU
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w kraju organizowany w ścisłym porozumieniu z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Impreza jest niezwykle mocno osadzona w mieście i regionie, powstaje w kooperacji z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta, kinem HELIOS, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, a także z licznymi firmami i organizacjami kulturalnymi i filmowymi. Głównymi mecenasami Festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz – realizowana wspólnie z Policją – profilaktyka społeczna.
Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców – głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Starannie przeprowadzana preselekcja wyłania co roku najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyznaje nagrodę główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne. Konkurs ma wyraźny profil – tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Równie ważną częścią Festiwalu są warsztaty, organizowane w myśl zasady „od pomysłu do premiery”, skierowane do młodzieży, studentów i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową, realizowane pod opieką doświadczonych filmowców. Dla organizatorów warsztaty to coś więcej niż edukacja filmowa – to wyraz wiary w społeczną funkcję sztuki. Poprzez organizację ich wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu organizatorzy chcą kształtować dobre wzorce, zachęcać do rozwoju osobistego i kulturalnego oraz uczyć korzystania z dóbr kultury.
Od 2009 roku partnerem Festiwalu jest również Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, istotny ośrodek studiów na temat m.in. bezpieczeństwa wewnętrznego, roli służb mundurowych i cywilnych w nowoczesnym państwie. Szkoła organizuje konferencje i seminaria, przygotowuje także publikacje z tego zakresu wiedzy.
Organizując Festiwal w Radomiu, FILMFORUM chce zwrócić uwagę także na walory miasta. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i walorami architektonicznymi, które może być atrakcyjne także dla ekip filmowych. Wielu warszawiaków nie zna Radomia, a dzięki Festiwalowi przekonują się, że raptem 100 km od stolicy znajduje się miasto ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami, a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczych.
OBIEKTY FESTIWALOWE

MCSW ELEKTROWNIA
ul. Kopernika 1

ŁAŹNIA
ul. Żeromskiego 56

Wyższa Szkoła Handlowa
ul. Traugutta 61a

Fontanny
ul. Żeromskiego 35

Komenda Wojewódzka Policji
z siedzibą w Radomiu
ul. 11 Listopada 37/59

Plac przed Urzędem Miasta
ul. Żeromskiego 53

Kino HELIOS
ul. Poniatowskiego 5

Przestrzeń miejska
AMBASADOR KAMERALNEGO LATA
ANNA MUCHA – aktorka
“Pamiętam, jak kiedyś była to niewielka impreza o niepewnej przyszłości, a dziś możemy śmiało powiedzieć, że KAMERALNE LATO wpisało się już na stałe w radomskie życie kulturalne. Mało! – mamy już wychowanków, którzy u nas dostali pierwszego klapsa (filmowego), a dziś stoją za kamerą i decydują o czyimś wizerunku, pracują na planach, rozwijają swoją miłość do kina i stają się zawodowcami.”
– Anna Mucha
8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2015