10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2017
Warsztaty nabierają międzynarodowego charakteru. W programie biorą udział uczestnicy z Polski, Włoch, Węgier i Francji, wspólnie przygotowując krótkie spoty o tematyce społecznej. KAMERALNE LATO wraz z wieloletnimi partnerami świętuje 10. jubileusz. Z tej okazji zostaje zwiększona pula nagród w konkursach oraz zorganizowana uroczystość 10-lecia.
10 LAT KAMERALNEGO LATA
W 2017 roku Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO obchodziły 10-lecie. Z tej okazji do Radomia przybyli liczni goście związani z historią imprezy. Z okazji jubileuszu festiwalu, wieloletni partnerzy – ufundowali dodatkowe Nagrody Specjalne dla laureatów Konkursu Głównego.
Urodziny KAMERALNEGO LATA odbyły się w oficjalnym hotelu festiwalowym NIHIL NOVI – nie zabrakło okolicznościowego tortu, wzruszających przemówień i pokazu archiwalnych zdjęć przygotowanego przez pierwszego dyrektora imprezy – Michała Grosiaka.
SPOTSHOT – ACADEMY OF SOCIAL ADVERTISING
W 2017 roku warsztaty filmowe KAMERALNEGO LATA posiadały wybitnie międzynarodowy charakter. Młodzi ludzie, biorący udział w poprzednich edycjach wydarzenia, zainicjowali projekt SPOTSHOT – Academy of Social Advertising, w którego organizacji uczestniczyły instytucje z Francji, Włoch, Węgier i Polski. W projekcie wzięło udział 60 uczestników z czterech krajów. SPOTSHOT realizowany był w oparciu o nowoczesne techniki audiowizualne, wykorzystujące film jako narzędzie edukacji społecznej i swobodnego dialogu międzykulturowego w gronie młodych ludzi pochodzących z różnych krajów. W ramach warsztatów, po konsultacjach z przedstawicielami Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, międzynarodowe grupy szkoleniowe zrealizowały 4 reklamy społeczne, które są wykorzystywane w kampaniach internetowych prowadzonych przez organizatorów. Wsparcie technologiczne warsztatów zapewnił CANON Polska. CASTORAMA Radom zapewniła rekwizyty i zaplecze do działań w hali zdjęciowej.
ABC PRACY PRZED KAMERĄ
Nowym cyklem warsztatowym zainicjowanym podczas 10. edycji KAMERALNEGO LATA była seria szkoleń pt. ABC PRACY PRZED KAMERĄ. Warsztaty zostały przygotowane przez aktorów: Annę Muchę, Katarzynę Dorosińską, Adama Majewskiego i Kamila Woźniaka oraz reżysera, operatora i montażystę Oskara Żytkowskiego.
Warsztaty skierowane były dla młodszych uczestników, znajdujących się na samym początku przygody z filmem. Założeniem warsztatów ABC PRACY PRZED KAMERĄ było oswojenie uczestników z kamerą i nauczenie ich, jak akceptować i udoskonalać swój wizerunek. Prowadzący pracowali z uczestnikami nad tym, jak dobrze wypaść przed kamerą oraz jak kontrolować mowę ciała podczas pracy na planie.
9. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2016
Spot SMART STOP osiąga 300 000 wyświetleń w mediach społecznościowych w trakcie ogólnopolskiej kampanii Policji. Otwarcie Konkursu Głównego poprzedziła prezentacja statuetki OSCARA za film “Ida” Pawła Pawlikowskiego.
SPORT NA KAMERALNYM LECIE
Tematyka sportu była głównym motywem 9. edycji KAMERALNEGO LATA. Przejawiała się zarówno w profilu pokazów specjalnych, konferencji naukowych jak i wydarzeń plenerowych. Ostatniego dnia festiwalu odbyły się otwarte dla publiczności Filmowe Mistrzostwa Koszykówki o puchar ROSA RADOM. Imprezę prowadziła Ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Mucha wraz z Antonim Królikowskim. O Puchar walczyły reprezentacje Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Miasta Radom, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu oraz FILMFORUM (organizatora festiwalu).
SUKCES SPOTU SPOŁECZNEGO
W ramach praktycznego warsztatu filmowego połączonego z otwartym wydarzeniem plenerowym została przeprowadzona scena kolizji drogowej z udziałem Miejskiej Straży Pożarnej i Policji.
Podczas realizacji sceny specjalnej we współpracy ze służbami mundurowymi powstał spot, który stał się wizytówką kampanii społecznej Policji pn. „SMARTSTOP”. Przez pierwsze tygodnie kampanii film osiągnął 300 000 wyświetleń w mediach społecznościowych, był emitowany w stacjach telewizyjnych oraz przed seansami w kinach Helios w całej Polsce.
OSCAR W RADOMIU
W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych – ŁAŹNI została zaprezentowana statuetka OSCARA za film „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Obok legendarnej nagrody, także statuetki: BAFTA – Nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych i EFA – Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Ekspozycji towarzyszyły wybrane plansze słynnej wystawy #IDATHEFILM, przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, złożonej z fotografii autorstwa operatora, prof. Ryszarda Lenczewskiego, przedstawiających kulisy pracy nad filmem, plenery zdjęciowe oraz ekipę filmu. Kuratorami wystawy są: Piotr Kulesza i Krystyna Zamysłowska.
8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2015
W centrum miasta zostaje zrealizowana wyjątkowa scena filmowa z udziałem jednostek specjalnych Policji. Dr Anna Wróblewska i insp. Marek Świszcz zostają wyróżnieni tytułem Ambasadorów Programu „Profilaktyka a Ty”.
MODA NA KAMERALNYM LECIE
Moda jest jednym z sektorów kreatywnych, łączącym ogromny potencjał komercyjny z twórczym rdzeniem. Radom zawsze był silnym ośrodkiem rozwoju sztuk plastycznych, obecnie staje się też znaczącym ośrodkiem mody, coraz większą popularność w kraju i za granicą zyskują młodzi radomscy projektanci.
Temat mody pojawił się w poszczególnych punktach programu KAMERALNEGO LATA w 2015 roku. W ramach pokazów FashionFilm zaprezentowano etiudy filmowe i reklamy, traktujące modę jako idealne medium, które potrafi łączyć artyzm i surrealistyczną estetykę z komentarzem społecznym, tworząc tym samym intensywną i różnorodną dawkę bodźców. W Łaźni można było obejrzeć wystawę fotografii modowej, a w Wyższej Szkole Handlowej odbyło się seminarium naukowe „Wpływ mody na rozwój regionu”.
Podczas gali finałowej KAMERALNEGO LATA 2015 dyrektor festiwalu dr Anna Wróblewska i insp. Marek Świszcz zostali wyróżnieni oficjalnym tytułem Ambasadorów Ogólnopolskiego Programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Przedstawiciele Komendy Głównej Policji wręczyli oficjalne podziękowania organizatorom i jurorom za wyjątkowe przedsięwzięcie i zapowiedzieli, że wyprodukowane etiudy warsztatowe oraz część nagrodzonych filmów będą, za zgodą ich producentów i autorów, szeroko rozpowszechniane za pośrednictwem działań z zakresu prewencji i edukacji społecznej.
Program „Profilaktyka a Ty” jest przedsięwzięciem promującym niestandardowe inicjatywy, łączące kreatywną działalność artystyczną z szeroko rozumianą profilaktyką społeczną. KAMERALNE LATO jest festiwalem pozwalającym uczestnikom na udział w atrakcyjnej ofercie edukacji kulturalnej, której charakter skłania do refleksji nad podejmowanymi działaniami i decyzjami, które mogą zaważyć na dalszym życiu. Dodatkowo, przyznana zostaje nagroda specjalna dla filmu o wyjątkowych walorach edukacyjno-profilaktycznych.
7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2014
Insp. Marek Świszcz otrzymuje Nagrodę im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz edukacji filmowej młodzieży. Po raz pierwszy odbywa się Konkurs Filmów Niezależnych, przeznaczony dla filmów spoza tradycyjnego systemu produkcji.
insp. MAREK ŚWISZCZ OTRZYMUJE NAGRODĘ ZA CAŁOKSZTAŁT
Podczas gali finałowej 7. edycji KAMERALNEGO LATA Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji,inspektor Marek Świszcz otrzymał z rąk reżysera i Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego Janusza Zaorskiego statuetkę Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz edukacji filmowej w Polsce.
Nagroda im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego nie jest nagrodą regulaminową, nie przyznaje jej OFFOWA AKADEMIA FILMOWA, lecz komitet organizacyjny nagród. Pierwszym jej laureatem był obecny patron – Jan Machulski. To nagroda za konsekwentne i niezwiązane z trendami wspieranie polskiego kina niezależnego na przestrzeni lat, a nie tylko w jednym modnym sezonie, w którym kilka udanych debiutów powoduje, że w dobrym tonie jest „kochać kino niezależne”.
NOWE LOGO KAMERALNEGO LATA
7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe otrzymują nową oprawę graficzną – z logotypu KAMERALNEGO LATA znika motyw ornitologiczny, a w jego miejsce pojawia się artystyczna interpretacja ekranu kinowego, uwzględniająca motyw łuku – jednego z głównych symboli Radomia.
Katalog festiwalu ma największą dotychczas liczbę stron – aż 60. Jest to pierwsza edycja festiwalu, posiadająca element międzynarodowy, wspiera ją Komisja Europejska w ramach programu „Młodzież w działaniu”.
TRZY KONKURSY FILMOWE
Podczas 7. edycji KAMERALNEGO LATA program projekcji konkursowych został podzielony na trzy moduły: utrzymany w niezmienionej formie Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK oraz wyodrębniony z Konkursu Głównego (od tej pory przeznaczonego wyłącznie dla produkcji studentów i absolwentów szkół filmowych), Konkurs Filmów Niezależnych, gdzie prezentowane są filmy powstające poza tradycyjnym systemem produkcji filmowej i telewizyjnej.
W tym roku po raz pierwszy zostaje powołany drugi skład jurorski, składający się z dziennikarzy i krytyków filmowych. Członkami Jury Konkursu Niezależnego zostali: dr hab. Marcin Adamczak, Iwona Cegiełkówna i Joanna Sławińska.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Program KAMERALNEGO LATA w 2014 roku obfitował w różnorodne wydarzenia towarzyszące. We współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zostały zorganizowane warsztaty scenograficzne, które wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników. Spektakularna scena specjalna z udziałem jednostek specjalnych Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu realizowana w centrum miasta przyciągnęła liczną publiczność. ReWizje – spotkania z radomskimi artystami gościły młodych filmowców, ukazując potencjał artystyczny miasta.
W programie nie zabrakło szkoleń dotyczących zakładania działalności oraz roli sektora kreatywnego w rozwoju gospodarczym. Wieczorami publiczność miała okazję uczestniczyć w pokazach plenerowych z cyklu „Niebo nad Radomiem”.
6. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2013
Grand Prix Konkursu Głównego otrzymuje nazwę „ZŁOTY ŁUCZNIK”, nawiązującą do jednego z głównych symboli Radomia. Znakiem charakterystycznym KAMERALNEGO LATA staje się bogaty korowód pojazdów biorących udział w paradzie.
WIĘKSZY WYMIAR BRANŻOWY KAMERALNEGO LATA
Dyrektorem festiwalu zostaje dr Anna Wróblewska – dziennikarka filmowa, rzecznik prasowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Festiwalu Filmowego w Gdyni i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dyrektor wprowadza nowe, branżowe punkty programu, pozwalające radomskiej publiczności na udział w bieżących wydarzeniach związanych z polską kinematografią, jak na przykład pokaz młodej animacji z okazji 5-lecia Studia Munka, wystawa fotosów ze zrealizowanego w Radomiu filmu fabularnego w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego pt. „W ukryciu” czy przegląd najciekawszych debiutów ostatnich lat. Do grona partnerów dołącza także Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, co determinuje pojawienie się kolejnych, atrakcyjnych wydarzeń.
Aktywna działalność dr Anny Wróblewskiej w zakresie nauk humanistycznych ma wpływ na powstanie strategii przedsięwzięć naukowych (seminariów i badań), konsekwentnie realizowanych w kolejnych latach. Pierwszym wydarzeniem była konferencja „Społeczna i prewencyjna rola kultury”, zorganizowana wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Urzędem Miasta i Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu. Niezwykle istotny był udział Komendy Wojewódzkiej Policji, realizującej nowatorskie przedsięwzięcia kulturalne o charakterze profilaktyki społecznej.[/fusion_tab][fusion_tab title=”FILMOWY RADOM”]
FILMOWY RADOM
Podczas 6. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych została zorganizowana uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie promocji filmowych walorów Radomia. W siedzibie Prezydenta Miasta odbyła się prezentacja lokacji i warunków zdjęciowych Radomia oraz podpisanie listu intencyjnego przez Miasto Radom, Mazovia Warsaw Film Commission, organizatorów KAMERALNEGO LATA i reprezentantów najważniejszych instytucji polskiej kinematografii.
Wspólnie z Radomianami organizatorzy festiwalu wytypowali atrakcyjne i nietypowe miejsca, stanowiące filmowe walory miasta. Wśród nich znalazły się zabytkowe kościoły, malownicze uliczki, historyczne centrum miasta oraz ciekawe obiekty przemysłowe i industrialne, a także okoliczne plenery jak Puszcza Kozienicka, zakola Pacynki, zamki w Iłży i Szydłowcu czy malownicze stare młyny i sztuczne zalewy. Lista miejsc posłużyła do przygotowania wirtualnego katalogu radomskich lokacji zdjęciowych.
NAWIĄZANIE PARTNERSTWA ZE SŁUŻBAMI MUNDUROWYMI
Uczestnicy warsztatów filmowych 6. edycji KAMERALNEGO LATA mieli możliwość skorzystania z zaplecza organizacyjnego i produkcyjnego, o jakim pomarzyć może niejedna profesjonalna ekipa filmowa. Inspiracją do scenariuszy były przestrzenie i sprzęt udostępniony przez Mazowiecką Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu, Straż Pożarną i Dowództwo Sił Powietrznych RP. Uczestnicy wzięli udział w warsztacie operatorskim oraz KAMERALNYM AIR SHOW – zorganizowanymi we współpracy Siłami Powietrznymi RP na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.
Od 2013 roku Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu zostaje oficjalnym współorganizatorem KAMERALNEGO LATA. Festiwal otrzymuje także Certyfikat „Wspiera nas PaT”, przyznawany najciekawszym projektom profilaktyczno-artystycznym w całej Polsce przez Wydział Prezydialny Gabinetu Komendanta Głównego Policji w Warszawie.
NADANIE NAZWY GŁÓWNEJ NAGRODZIE KAMERALNEGO LATA
W 2014 roku KAMERALNE LATO zyskało nową, nawiązującą do jednego z głównych symboli Radomia, nazwę nagrody Grand Prix Konkursu Głównego. Od 6. edycji festiwalu, nagroda nosi nazwę „ZŁOTY ŁUCZNIK”, odwołującą się do symbolu Zakładów Metalowych „Łucznik”, (po 2000 roku podzielonego na dwa przedsiębiorstwa: Fabrykę Broni „Łucznik” oraz ASPA ELECTRO działające pod marką handlową „Łucznik” – producenta m.in. maszyn do szycia). Pomysł, aby symbolem KAMERALNEGO LATA uczynić statuetkę Łucznika, wyszedł od pochodzącego z Radomia studenta Uniwersytetu Warszawskiego Adama Gajka, absolwenta znanego Liceum im. Jana Kochanowskiego.
Statuetka „ZŁOTEGO ŁUCZNIKA” nawiązuje do pomnika ustawionego placu Kazimierza Ołdakowskiego, który stał się z biegiem lat symbolem Radomia, odrywając się stopniowo od swych pierwotnych znaczeń. Harmonijnie wpisany w tkankę miejską, stanowi charakterystyczny i rozpoznawalny punkt w centrum Radomia. Postać Łucznika idealnie mieści w sobie oficjalne hasło Radomia – Siła w Precyzji, dodając mu Młodość, która jest wartością prezentowanych na KAMERALNYM LECIE polskich filmów” – Anna Wróblewska, dyrektor KAMERALNEGO LATA.
5. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2012
Uczestnicy warsztatów filmowych poszukując źródeł wielopokoleniowych mitów i stereotypów dotyczących Radomia oraz dokumentują zdarzenia i relacje świadków.
5 LAT KAMERALNEGO LATA
Z okazji jubileuszowej edycji festiwalu, został zorganizowany przegląd filmów nagrodzonych w latach poprzednich, w tym „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” w reżyserii Kuby Czekaja oraz „Bez śniegu” Magnusa von Horna.
5. edycja festiwalu była ściśle związana z radomską Galerią Słoneczną, co miało wpływ na charakter organizowanych wydarzeń. W przestrzeni centrum odbyły się otwarte spotkania z publicznością pod nazwą „Tydzień z gwiazdami”. Mieszkańcy Radomia mieli okazję poprosić o autograf Anny Muchy, Marii Niklińskiej, Mateusza Damięckiego i Antoniego Królikowskiego. Anna Mucha zaprezentowała także swój debiut reżyserski „Wędrowcy. Wigilia 2010” i opowiedziała o swoich pierwszych doświadczeniach w nowej roli.
POGROMCY RADOMSKICH MITÓW
Podczas 5. edycji KAMERALNEGO LATA ekipy filmowe uczestników warsztatów, po zdobyciu podstaw wiedzy filmowej, zmierzyły się z prawdziwością plotek i znanych miejskich legend, poszukując źródeł wielopokoleniowych mitów i stereotypów dotyczących Radomia oraz dokumentując zdarzenia i relacje świadków.
Uczestnicy warsztatów wzięli również udział w wykładach z cyklu „Słoneczny elementarz filmowy”, w ramach którego goście festiwalu przedstawiali tajniki reprezentowanych przez nich zawodów.
4. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2011
Widzowie oglądają wyjątkowy pokaz niemego horroru z efektami specjalnymi utrzymującymi atmosferę grozy. Atmosfera Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przekłada się na selekcję filmów wzorowaną jest na rozgrywkach piłkarskich.
MISTRZOSTWA SPORTOWE, MISTRZOSTWA FILMOWE
4. edycja Festiwalu odbywała się w atmosferze zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i z tej okazji Konkurs Główny zyskał nietypowy kształt. Dwanaście filmów konkursowych podzielono na cztery grupy. Widzowie po każdym pokazie wskazywali, które filmy z danej grupy są najlepsze. Członkowie Jury mieli okazję podyskutować o filmach z publicznością, i ostatecznie przyznać nagrodę spośród wskazanych czterech filmów.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W trakcie festiwalu odbył się otwarty casting, w którym mogły wziąć udział wszystkie osoby chcące zagrać rolę aktorską w filmie krótkometrażowym. Osoby wyłonione w castingu wzięły udział w realizacji nocnej sceny w parku im. T. Kościuszki.
W Resursie miał miejsce fantastyczny pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Film nosił tytuł „Zew Cthulhu” i był produkcją współczesną, stylizowaną na bezdźwiękowe filmy przedwojenne. Zespół Niemy Movie przygotował do tego filmu muzykę, dźwięki specjalne oraz dubbing. Ponadto, aby widzowie mogli odczuć klimat mrocznego horroru, do pokazu dołączono efekty specjalne w postaci prawdziwego dymu i lamp błyskowych uaktywniających się podczas akcji z burzą. To było niesamowite widowisko, które widzowie pamiętają do dziś.
3. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2010
Uczestnicy KAMERALNEGO LATA biorą udział w koncercie grupy muzycznej Arkadiusza Jakubika „Dr Misio”. Zorganizowano wyjątkowe wieczorne widowisko: pokazy taneczne do muzyki filmowej oraz malowanie światłem.
NOCNE ŻYCIE RADOMIA
W 2010 roku festiwal KAMERALNE LATO nie pozwolił uczestnikom leniuchować w pieleszach. Na kinomanów czekały bilety na Nocny maraton filmowy, prezentujący nieszablonowe produkcje, jak „Żywot Briana” w reżyserii Terry’ego Jones’a czy „Głowa do wycierania” – pełnometrażowy debiut Davida Linch’a. Wieczorny Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK odbył się w nietypowym miejscu – parkingu podziemnym Galerii „ROSA”.
Widzowie mieli także okazję uczestniczyć w plenerowym projekcji kina niemego z muzyką na żywo, pokazach tanecznych szkoły tańca „Idol” do muzyki filmowej oraz koncercie grupy muzycznej Arkadiusza Jakubika pod roboczą nazwą „Tekila”. Podczas koncertu widzowie podawali propozycje na stałą nazwę zespołu, który obecnie nosi miano „Dr Misio”.
2. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2009
Anna Mucha zasiada w Jury Konkursu Głównego. Od tej edycji zostaje Ambasadorką KAMERALNEGO LATA. Ze względu na szybki rozwój, KAMERALNE LATO od drugiej edycji zostaje przeniesione z Pionek do Radomia.
Większe miasto, większa impreza
Ze względu na szybki rozwój imprezy, druga edycja odbyła się już w Radomiu. Czas trwania Festiwalu rozciągnął się do 7 dni – w programie pojawiły się warsztaty filmowe, których początkowy charakter został utrzymany przez kolejne lata. Finałem Festiwalu nadal był Konkurs Filmów Niezależnych. Podczas tej edycji aktorka Anna Mucha zgodziła się objąć stanowisko Ambasadora Festiwalu, którym jest do dzisiaj.[/fusion_tab][fusion_tab title=”NAGRODY MACHULSKIEGO”]NAGRODY POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO
Już od 2. edycji KAMERALNE LATO dołączyło do festiwali nominujących do Nagród Polskiego Kina Niezależnego, przyznawanych co roku najzdolniejszym twórcom filmowym działającym w nurcie kina niezależnego.
Nominacje są przyznawane przez składy jurorskie festiwali promujących kino offowe. Począwszy od 2004 roku, najważniejsze polskie ośrodki festiwalowe od Gdańska po Jelenią Górę typują najbardziej obiecujące produkcje i najzdolniejszych twórców. Pod koniec roku OFFowa Akademia Filmowa wyłania zwycięzców spośród wszystkich nominacji.
NAJLEPSZE POLSKIE ANIMACJE NA KAMERALNYM LECIE
Uczestnicy KAMERALNEGO LATA mieli okazję wziąć udział w przeglądzie animacji czołowego studia postprodukcyjnego specjalizującego się w animacji komputerowej i cyfrowych efektach specjalnych. W ramach przeglądu zaprezentowano dziewięć produkcji studia PLATIGE IMAGE, w tym nagrodzoną Oscarem „Katedrę” Tomasza Bagińskiego.
Letnie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO 2008
PIERWSZA EDYCJA KAMERALNEGO LATA
Pierwsza edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO odbyła się w 2008 roku w Pionkach. Pomysłodawcami tej imprezy byli: pierwszy Dyrektor Festiwalu – Michał Grosiak i Producent – Maciej Dominiak. Festiwal odbywał się przez 4 dni, a jego głównym punktem był Konkurs Filmów Niezależnych. Wtedy też odbyła się pierwsza edycja Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Pierwszymi gośćmi specjalnymi wydarzenia były aktorki: Małgorzata Foremniak i Dominika Figurska oraz operator filmowy Andrzej Wolf.
Wśród pokazów specjalnych znalazły się niesztampowe propozycje, jak pokazy grupy filmowej Z.F. „Skurcz”, uznawanej za kultową w środowisku niezależnych filmowców, czy też debiutancka produkcja Łukasza Palkowskiego „Rezerwat” z Sonią Bohosiewicz w głównej roli żeńskiej.