Przedstawiamy Jury 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, które oceni filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego. Zwycięzca otrzyma ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia.
W Konkursie Głównym KAMERALNEGO LATA pokazane zostaną najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez zawodowych twórców filmowych, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej.
Filmy oceni Jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Tomasza Raczka.
Ponadto w Jury zasiądą:
- Anna Mucha – ambasadorka festiwalu,
- Małgorzata Potocka – dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu,
- Przemysław Chruścielewski – członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, montażysta filmowy,
- Marta Habior – producentka filmowa,
- Marek Świszcz – specjalista w zakresie profilaktyki społecznej.
Po projekcjach Konkursu Głównego zapraszamy do gorących dyskusji podczas spotkań z twórcami prezentowanych filmów.
Poniżej biogramy członków Jury:
Tomasz Raczek
krytyk filmowy, przewodniczący jury
Redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji „Raczek movie” w Radiu Nowy Świat. Ma własny kanał wideorecenzji filmowych w YouTube. Prowadzi kinoterapię (razem z psychologiem Armenem Mekhakyanem) w kinach, radiu i internecie. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych i radiowych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2.
Marta Habior
producentka filmowa
Działa w różnych obszarach produkcji od 2004 r. W 2012 r. założyła własną firmę No Sugar Films, specjalizującą się w międzynarodowych koprodukcjach i produkcjach usługowych dla zagranicznych ekip. Pełniła rolę koproducenta przy filmie „Tales of Mexico” i debiucie fabularnym Andriusa Blaževičiusa pt. „The Saint”. Jej najnowsza produkcja, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym Sundance w 2019 roku.
Anna Mucha
aktorka, osobowość telewizyjna, ambasadorka festiwalu
W roku 2020 obchodzi 30-lecie pracy zawodowej. Zagrała w kilkunastu polskich filmach i serialach, pracowała z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda („Korczak”, „Panna Nikt”), Steven Spielberg („Lista Schindlera”), Olaf Lubaszenko („Chłopaki nie płaczą”, „Single i Remiksy”, „Single po japońsku”), Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Wojciech Pszoniak, Olga Chajdas, Maciej Kowalewski, Piotr Wereśniak („Och Karol 2”, „Wkręceni”), czy Patryk Vega („Pittbull”). Przez wiele lat była recenzentką wydarzeń kulturalnych w TVP i w Radiostacji oraz autorką felietonów i popularnego bloga. W 2010 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dokument „Wędrowcy – Wigilia 2010”, który obejrzało ponad 3 miliony telewidzów. Aktualnie można ją zobaczyć na deskach teatralnych: w spektaklu „Pikantni” w reżyserii Tomasza Gawrona oraz w przedstawieniu „Przygoda z ogrodnikiem” w reżyserii Mirosława Połatyńskiego, w którym gra główną rolę.
Małgorzata Potocka
aktorka, reżyserka, producentka, dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1989 roku otworzyła pierwszą w Polsce niezależną spółkę filmową MM Potocka Production, ( była właścicielem i udziałowcem do 2011 roku), która wyprodukowała 9 filmów fabularnych dla Ted Turner Television, Channel 4, BBC i Canal +. W 1992 roku była jedną z założycielek i pierwszym prezesem Związku Niezależnych Producentów Filmowych obecnie przekształconym w Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. W tym czasie współpracowała z Telewizją Polską, gdzie tworzyła nową wizję Festiwalu Piosenki w Sopocie, realizując koncerty gwiazd, a następnie z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu, tworząc Scenę Młodych Talentów. Za zasługi w pracy artystycznej w 1996 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Przez wiele lat organizowała masowe wydarzenia kulturalne i wielkie koncerty rockowe, a także spektakle teatralne. Była także doradcą ministra kultury do spraw mediów. W Instytucie im. Adama Mickiewicza będąc kierownikiem Promocji Medialnej współrealizowała prestiżowe wydarzenia kulturalne takie jak: Rok Polski na Ukrainie, Sezon Polski we Francji. W 2006 roku wygrała konkurs na dyrektora OTVP w Łodzi i kierowała tą instytucją przez 6 lat. Od 2007 roku jest wiceprezesem Europejskiej Fundacji Edukacji Audiowizualnej DISCE. Od 2008 jest członkiem Rady Programowej Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi. Jest reżyserem filmów dokumentalnych o sztuce, nagradzanych na festiwalach międzynarodowych w Los Angeles, Monachium, Moskwie, Kijowie, a także filmu fabularnego „Oko Ra” i dwóch seriali dla młodzieży zrealizowanych dla TVP. Od lat związana z Teatrem Capitol w Warszawie.
Przemysław Chruścielewski
montażysta filmowy
Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, absolwent PWSFTViT w Łodzi (w latach 2012- 2015 wykładowca tejże uczelni). Montażysta, filmów fabularnych dokumentalnych i innych form audiowizualnych. Jako montażysta pracował przy produkcji ponad 50 filmów, które zdobyły ponad 400 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Wenecji, Paryż, Palm Springs, Chicago, Lipsku, Clermont-Ferrand, Toronto, Moskwie, Vidreres, Gdynii i Badalonie. Montażysta takich filmów jak: “Boże Ciało” (nominacja Oskary 2020), „Ostatnia Rodzina”, „Serce Miłości”, „Słodki koniec dnia”, „Magiczna zima Muminków” „Tonia i jej dzieci”, „Ojciec i syn”, „Deep love”. Współpracował ze Szkołą Wajdy, oraz Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślaskiego. Twórca warsztatów dokumentalnych w Polsce i za granicą m.in. w Ułan Bator, Pekinie i Urzędowie.
Marek Świszcz
specjalista w zakresie profilaktyki społecznej
Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 1991 roku rozpoczął służbę w Policji. Natychmiast zafascynowała go praca dochodzeniowca. Służył w Komendzie Rejonowej Policji w Puławach, potem został przeniesiony do Garwolina, gdzie pracował w pionie dochodzeniowo-śledczym, był też zastępcą komendanta ds. kryminalnych, a od kwietnia 2006 roku komendantem powiatowym. W kwietniu 2012 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu odpowiedzialnego za pion prewencji. Pracując w mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w latach 2012-2018 nadzorował m.in. działania programowe i organizacyjne związane z realizacją projektu KAMERALNE LATO, współtworząc nowatorskie programy z zakresu profilaktyki społecznej realizowanej za pośrednictwem edukacji filmowej. Służbę w Policji zakończył na początku 2019 roku.
***
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Festiwal współfinansują: Miasto Radom, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.
Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon, a partnerem logistycznym KIA Plejada.
Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.
Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.