KAMERALNE LATO DZIECIOM

środa (4 lipca 2018) – czwartek (5 lipca 2018)
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, ul. Kopernika 1

KAMERALNE LATO tradycyjnie nie zapomina o najmłodszych widzach. W tym roku pierwszego dnia zapraszamy na spotkania z Kacprem, Adą i Basią, bohaterami nowych polskich animacji dla dzieci, opartych na popularnych książkach, uwielbianych przez maluchy. Obejrzane historie posłużą do rozmowy między innymi o tym, jak zachowywać się w miejscach publicznych, w jaki sposób przygotować się do biwaku, zachowując należyte środki ostrożności.

Drugiego dnia odwiedzi nas Filmoteka Szkolna, która zabierze najmłodszych uczestników festiwalu w podróż po różnych zakątkach świata filmu. Warsztaty będą zapowiedzią działań odnoszących się do dziedzictwa filmowego ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, które zostaną zainaugurowane z początkiem nowego roku szkolnego w całej Polsce.

PROJEKCJA I
środa (4 lipca 2018), godz. 9.00 – 10.00

„Kacperiada” to współczesna obyczajowa, pełna absurdalnego humoru, komedia familijna w odcinkach inspirowana książkami dla dzieci autorstwa
Grzegorza Kasdepke. Każdy odcinek w ciepły i zabawny sposób porusza ważne tematy, zostawiając widza z pozytywnym przekazem. Głównymi
bohaterami są Kacper i Ada, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjaźni, szczerości, lojalności; uczą się jak
radzić sobie z emocjami, np. z zazdrością, rozczarowaniem i próbują zrozumieć bardzo dziwny, a zarazem fascynujący świat dorosłych.

„Wspólny front”
reż. Jakub Tarkowski, Michał Śledziński, Wojciech Wawszczyk, Tomasz Leśniak, Kamil Polak
(prod. Studio Human Ark, 2016, 7 min.)

Plac zabaw zamknięty! Konieczny jest remont. Co zrobią dzieci? Ada ma pomysł jak zebrać fundusze, ale wszyscy muszą włączyć się do działania!

„Według planu”
reż. Jakub Tarkowski, Michał Śledziński, Wojciech Wawszczyk, Tomasz Leśniak, Kamil Polak
(prod. Studio Human Ark, 2016, 7 min.)

Czasem nie wszystko idzie tak, jak zaplanujemy – Kacper i tata nie mogą wyjechać pod namiot, więc postanawiają biwakować w domu.

PROJEKCJA II
środa (4 lipca 2018), godz. 10.30 – 11.30

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić. „Basia” to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Każdy z epizodów pokazuje świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo,
biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody.

„Basia i biwak”
reż. Marcin Wasilewski
(prod. Grupa Smacznego, 2017, 11 min.)

Co trzeba wziąć ze sobą na biwak? Ulubioną książkę, piłkę… i żelki! Basia wraz z rodzicami i braćmi wybiera się na wakacje pod namiotem. Czeka ich wiele atrakcji – zbieranie grzybów i zdobywanie nowych sprawności. Choć ten wyjazd miał wyglądać inaczej, dziewczynka przekona się, jaką frajdą może być wspólne spędzanie czasu i kontakt z przyrodą.

„Basia i dziadkowie”
reż. Marcin Wasilewski
(prod. Grupa Smacznego, 2017, 11 min.)

Basia jest niepocieszona – przeziębiona nie może jechać do dziadków. Na szczęście to oni wpadną z wizytą. Ale co robić, kiedy nie można wyjść z łóżka i doskwiera nuda? Dziadek Henryk ma na to radę – dzięki wyobraźni łóżko zmienia się w piracki statek! Mali widzowie uczą się, jak spędzać wspólnie czas i z empatią podchodzić do osób starszych.

WARSZTATY FILMOTEKI SZKOLNEJ

Filmoteka Szkolna to ogólnopolski program edukacyjny prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego bazę stanowi ponad 100 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, z którymi od 2009 roku organizatorzy docierają do wszystkich szkół w kraju. Poprzez zajęcia organizowane przez Liderów Filmoteki Szkolnej, warsztaty Wędrujących Filmoznawców, jak również spotkania z filmowcami, projekt inspiruje nauczycieli do wprowadzania edukacji filmowej do programów nauczania oraz przygotowuje dzieci i młodzież do świadomego odbioru dzieł filmowych i samodzielnej realizacji własnych produkcji. Uzupełnieniem programu jest bogaty zbiór materiałów kontekstowych, w tym scenariuszy lekcji.

PROJEKCJA III
czwartek (5 lipca 2018), godz. 9.00 – 10.00

Warsztat „WYNALAZEK: KINO”
prowadzenie: Katarzyna Waletko, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Warsztat tworzenia filmów z wykorzystaniem nieskomplikowanych zabawek optycznych. Przeniesiemy się w czasy, które poprzedziły pierwszą publiczną projekcję braci Lumière i eksperymenty Georges’a Mélièsa. Zajrzymy do jaskini człowieka pierwotnego i do gabinetów osobliwości popularnych w XIX wieku. Użyjemy replik maszynek optycznych: praksinoskopu, zoetropu, fenakistoskopu, aby wprawić w ruch obrazkowe narracje. Znikanie, transformacje, tajemnicze istoty – stworzymy historie, które zachwyciłyby samego Mélièsa. Na zajęciach wykonamy także własne wersje prostych „prekinowych” urządzeń. Inspiracją do zajęć stanie się film „Gapiszon ogrodnikiem” (1965), w reżyserii Jerzego Kotowskiego.

PROJEKCJA IV
czwartek (5 lipca 2018), godz. 10.30 – 11.30

Warsztat „AKCJA. ANIMACJA!
prowadzenie: Katarzyna Waletko, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Tworzenie filmu animowanego pobudza wyobraźnię. Tu wszystko może się zdarzyć, najśmielsze pomysły są mile widziane. Jak taki film powstaje? Jakie są jego rodzaje? Czy można go zrobić w domu? Czy bohaterem może być domowy zwierzak albo wycięty z papieru stwór? Podczas warsztatu poznamy podstawowe typy filmów animowanych, stworzymy również własne animacje. Na zajęciach zostaną zaprezentowane materiały wykorzystywane w procesie powstawania animacji rysunkowej: celuloidy oraz obrazkowe scenopisy. Inspiracją do zajęć stanie się film „Kundelek” w reżyserii Lidii Hornickiej (Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For, 1969, 6 min.).