Przejdź do treści

KAMERALNE LATO nabiera tempa

– Skupienie uwagi uczestników warsztatów na problemach społecznych jest niezwykle cenne – mówił podczas śniadania prasowego Bartosz M. Kowalski, reżyser i opiekun międzynarodowych warsztatów filmowych. – Od razu dostają sygnał, że w filmie, niezależnie od gatunku czy formy, nawet bardzo krótkim, ważna jest wiadomość dla widza. Kino to nie tylko pusta rozrywka – powinno zawierać przekaz.

W Łaźni odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „ABC pracy przed kamerą – ciało jako narzędzie pracy aktora”. Pod okiem zawodowych aktorów i operatorów uczestnicy mogli rozwinąć swoją wrażliwość sceniczną i warsztat aktorski, a także oswoić się z występowaniem przed kamerą. Młodzi ludzie otrzymali również wiele rad, o tym, jakich błędów nie popełniać na planie oraz jak kontrolować mowę ciała podczas pracy.

Warsztaty rozpoczęły się od praktycznych ćwiczeń i zadań aktorskich usprawniających m.in. impostację głosu. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać niezbędne techniki oddychania, podstawy wymowy, metody świadomego kontrolowania brzmienia głosu, ćwiczenia na poszerzenie jego skali i siły, a także sposoby na kształtowanie barwy i dynamiki głosu.

Ważnym elementem były również zajęcia ruchowe usprawniające plastyczność ciała oraz tzw. ćwiczenia „otwierające postawę”. Podczas spotkania prowadzący skupiali się w dużej mierze na mowie ciała (komunikat werbalny i niewerbalny) i różnicach między ekspresją teatralną, a filmową. Wybrane zadania aktorskie były filmowane, a następnie omawiane przez prowadzących we współpracy z grupą warsztatowiczów.

W Wyższej Szkole Handlowej kolejny dzień odbywały się międzynarodowe warsztaty „SOS – Spotlight on Society”. Są one realizowane w oparciu o najnowsze technologie audiowizualne. Profesjonalny sprzęt dostarczył CANON – partner technologiczny KAMERALNEGO LATA. Uczestnicy realizują filmy krótkometrażowe, na wybrany przez siebie temat społeczny (przeciwdziałanie uzależnieniom, zapobieganie aspołecznym zachowaniem, walka z wykluczeniem). Wynik ich pracy będzie można zobaczyć podczas gali finałowej festiwalu.

Dzień zakończył się koncertem Kimby Kerner i Sergiusza Cyngota „Muzyka nie pyta. Muzyka rozumie” w Restauracji „Panie – Panowie”.