Przejdź do treści

Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej Kameralne Lato

Jedną z najważniejszych misji KAMERALNEGO LATA jest edukacja – zarówno w zakresie realizacji krótkich form filmowych, jak i w obszarze profilaktyki społecznej i uwrażliwiania młodych ludzi na problemy współczesnego świata poprzez podejmowanie kreatywnych działań. Cel ten realizowany jest w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej, którego siłą jest zaangażowanie przedstawicieli środowiska artystycznego, doświadczonych edukatorów filmowych, aktywistów, pracowników naukowych, animatorów kultury, psychologów, pedagogów, trenerów umiejętności społecznych oraz przedstawicieli lokalnych instytucji, którzy wykorzystują film jako skuteczne narzędzie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

FILM JAKO NOWOCZESNE NARZĘDZIE PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ I EDUKACJI

termin: 4 lipca 2023, godz. 11:00–12:30
miejsce: Kamienica Deskurów, ul. Rwańska 2, Radom
debata
goście: Konrad Czarnecki, Piotr Dylewski, Agnieszka Glegoła-Kornacka, Ewelina Halagarda, Aleksandra Kwiecień, Karim Kourani, Katarzyna Mazan, Marek Pawlikowski, Tomasz Pyrak, sierż. szt. Kamil Warda
prowadzenie: Natalia Hluzow

Tegoroczna debata współorganizowana przez Mazowieckie Stowarzyszenie Psychologiczne odbędzie się pod hasłem „Dbanie o siebie jako recepta na sukces”.

Psychologowie, terapeuci, trenerzy umiejętności społecznych, przedstawiciele policji i edukatorzy filmowi pochylą się nad niezwykle aktualnym tematem wagi higieny psychicznej w pracy w branży filmowej, uświadamiając młodzieży, że jest to główny czynnik zapobiegawczy, jeśli chodzi o przeciwdziałanie uzależnieniu alkoholowemu i narkomanii. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., jak budować w sobie asertywność, jak nie dopuścić do mobbingu, czy jak radzić sobie ze stresem.

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM
Współorganizator: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
Partnerzy: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Stowarzyszenie Psychologiczne

ABC PRACY Z KAMERĄ

termin: 2–8 lipca 2023
miejsce: Radom
warsztaty filmowe
koordynator: Michał Grosiak
opiekunowie: Marek Pawlikowski, Tomasz Pyrak

Mazowieckie warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ to zarówno spotkania i dyskusje z ekspertami, jak i ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu. Celem zajęć jest nie tylko wprowadzenie początkujących pasjonatów sztuki filmowej w tajniki pracy na planie zdjęciowym, lecz przede wszystkim edukacja społeczna młodzieży poprzez obcowanie z kulturą filmową i podejmowanie kreatywnych działań.

Podczas tegorocznej edycji, poza ćwiczeniami praktycznymi i realizacją własnych krótkich reklam społecznych pod czujnym okiem opiekunów, uczestnicy warsztatów wezmą udział w projekcjach filmów profilaktycznych, będą uczestnikami debaty na temat zdrowia psychicznego oraz spotkają się z dyrektorką Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Małgorzatą Potocką, która opowie, jak przygotować się do roli w filmie fabularnym.

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM
Współorganizator: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
Partnerzy: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR – Pracownia Nowych Mediów

KAMERALNE LATO DZIECIOM

KAMERALNE LATO DZIECIOM to spotkania filmowe dla młodych widzów w wieku przedszkolnym i szkolnym. W ich ramach zaprezentowane zostaną filmowe hity dla najmłodszych i nieco starszych dzieci.

Podczas towarzyszących projekcjom warsztatów dzieci dowiedzą się, jak powstaje film, jednocześnie poznają także tajniki zawodów strażaka, policjanta czy ratownika medycznego, ucząc się przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpieczeństwa w domu, przedszkolu, szkole i na placu zabaw. Zajęcia tradycyjnie prowadzone będą w formie zabaw edukacyjnych, których tematyka odnosić się będzie do treści prezentowanych filmów.

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM
Współorganizator: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
Partner: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona
projekcja filmu i warsztaty dla młodzieży
termin: 5 lipca 2023, godz. 11:00–13:00
miejsce: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA, ul. Kopernika 1, Radom

W czasie przygotowań do obchodów Dnia Valleby w miasteczku pojawia się złodziej, który dopuszcza się serii kradzieży. Zostawia po sobie tajemnicze symbole związane ze znakami zodiaku. Lasse i Maja stają przed najtrudniejszą do tej pory sprawą. Aby rozwiązać zagadkę, łączą siły ze zrzędliwą Lillie Ragnarsson. Emerytowana mistrzyni złodziei próbuje w ten sposób zadośćuczynić dawnym zbrodniom i odzyskać dobre imię.

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!
projekcja filmu i warsztaty dla dzieci
termin: 6 lipca 2023, godz. 11:00–12:15
miejsce: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA, ul. Kopernika 1, Radom

W kolejnej odsłonie serii „Kicia Kocia”, zrealizowanej na podstawie książek Anity Głowińskiej, poznamy zmagania małej bohaterki z codziennością.
Będzie o nauce zwrotów grzecznościowych, ale także o poznawaniu nowych zawodów (policjant, strażak). Kicia Kocia pokaże nam również, jak aktywnie spędzać wolny czas i rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje.

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.