Spośród 32 zgłoszeń komisja selekcyjna wybrała 16 tytułów, które zostaną zaprezentowane w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY podczas 18. KAMERALNEGO LATA.
Choć to dopiero druga edycja, Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY już dziś udowadnia, że ma potencjał stać się jednym z najważniejszych wydarzeń dla początkujących twórców i twórczyń filmowych w Polsce. Marta Karnkowska i Michał Grosiak – współpomysłodawcy i selekcjonerzy konkursu po raz kolejny stanęli przed trudnym, ale też inspirującym zadaniem. Jak podkreśla Michał Grosiak:
– Już dziś możemy śmiało powiedzieć, że Konkurs WYSOKIE LOTY zyskał ogromne zainteresowanie młodych twórczyń i twórców. Cieszy nas liczba nadesłanych filmów, ale jeszcze bardziej – ich różnorodność i odwaga w podejmowaniu osobistych tematów.
WYSOKIE LOTY to wyjątkowy Konkurs. Na tle innych wyróżnia się przede wszystkim grupą docelową przedsięwzięcia.
– Nie kierujemy go do uczniów szkół filmowych – oni mają już swoich nauczycieli i opiekunów artystycznych. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dla tych, którzy dopiero szukają swojej filmowej drogi. Dla tych, którzy chcą zdobywać wiedzę, doskonalić się, a może przygotować pierwszy film do egzaminu wstępnego w szkole filmowej – wyjaśnia Grosiak.
Jak podkreśla, zespół selekcyjny nie kieruje się wyłącznie jakością techniczną. Kluczowy jest tutaj twórczy potencjał i autentyczność – umiejętność opowiedzenia historii, która naprawdę coś dla autora lub autorki znaczy.
– Wśród zakwalifikowanych filmów znajdziemy prawdziwą różnorodność tematów i form. Od kina absurdu z lekturą maturalną w tle i metaforycznym nadejściem wzburzonej wiosny, przez wewnętrzne zmagania bohaterów toczących walkę z własnymi słabościami, aż po wnikliwe spojrzenia na problemy, z którymi dziś mierzą się młodzi – w szkołach i w relacjach rówieśniczych. Nie zabraknie mocnych akcentów kina gatunkowego, ale cofniemy się też do czasów PRL-u, by śledzić poruszającą historię miłosną. Humor? Będzie – szczególnie w krótkich, błyskotliwych formach animowanych – komentuje tegoroczną selekcję Konkursu WYSOKIE LOTY jego współinicjator.
WYSOKIE LOTY – pełna lista zakwalifikowanych filmów
Do Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY w ramach 18. KAMERALNEGO LATA zakwalifikowały się następujące tytuły (w kolejności alfabetycznej):
- CENA DUSZY – reż. Wiktoria Jaworowska
- CIEŃ – reż. Dominika Dorszewska
- HISTORIA PEWNEJ ZNAJOMOŚCI – reż. Karolina Zielińska
- INWAZJA Z FANTAZJI – reż. Grupa Filmowa PARANORMALNI
- MARIONETKI – reż. Franciszek Chwedorczuk
- NIEBIESKI SEN MARCA CHAGALLA – reż. Pracownia Piksel – Bialskie Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
- NIEDALEKO PADA JABŁKO – reż. Łukasz Sosnowski i Szymon Szulakowski
- ODWIEDZIŁ MNIE DZISIAJ WIELORYB – reż. Matylda Maciejewska
- OSTATNI – reż. Aleksander Nowak
- PCHŁY W SŁOIKU – reż. Leszek Leszczyński
- POCIĄG DONIKĄD – reż. Aleksander Szeląg
- PRZEJŚCIE – reż. Karolina Ostrowska
- PRZEZ RÓŻOWE OKULARY – reż. Franciszka Stańczyk
- TAKE IT EASY – reż. Ida Kunze
- WSZYSTKIE TWARZE MOJEGO ŻYCIA – reż. Maksymilian Żołubak
- WYBÓR – reż. Marcjanna Wołoszyn
Gratulujemy wszystkim młodym twórcom i twórczyniom, których filmy znalazły się w oficjalnej selekcji! Ich prace zostaną zaprezentowane podczas 18. Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, które odbędą się w dniach 6–12 lipca 2025 roku w Radomiu. Zwycięskie tytuły wybierze profesjonalne jury. Nazwiska laureatów oraz laureatek WYSOKICH LOTÓW poznamy podczas gali finałowej – 12 lipca 2025 roku.
Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego, a także ze środków Gminy Miasta Radom.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Działania edukacyjne realizowane w ramach festiwalu współfinansuje Unia Europejska.
Organizację wydarzeń adresowanych do młodej branży filmowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Partnerami Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej są: Ogólnopolski Program Komendy Głównej Policji „Przyszłość a Ty” i Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie, Fundacja KULTURA Interaktywna, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.
Partnerzy edukacyjni to: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR (Polska), American Corner (Polska), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), Budapest Cultural Center (Węgry), Malta Film Foundation (Malta).
Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.
Partnerzy organizacyjni wydarzenia to: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Pracownia Nowych Mediów oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Oficjalnym klubem festiwalowym jest PaTaThai Radom.
Oficjalny hotel festiwalowy: Hilton Garden Inn Radom.
Główny patronat medialny: Radio Radom.
Partner medialny wydarzenia: RMF Classic.