Przejdź do treści

Pierwsze promienie Kameralnego Lata zaświeciły nad Radomiem

Mimo że dopiero co zaczęła się kalendarzowa wiosna, w Radomiu już widać przebłyski lata – KAMERALNEGO LATA. 11. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe odbędą się w pierwszych siedmiu dniach lipca. 28 marca 2018 r. na odprawie programowej spotkała się ekipa organizacyjna – a w niej kilka nowych twarzy.

W tym roku przygotowaniami do festiwalu kierować będzie dwuosobowa drużyna dyrektorek. Funkcję dyrektora organizacyjnego obejmie Karolina Adamczyk, doświadczony menadżer kultury, koordynatorka American Corner Radom. Za kwestie artystyczne odpowiadać będzie Ada Bogdziewicz z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Mazovia Warsaw Film Commission. Zastąpiły na tym stanowisku Annę Wróblewską, która szefowała spotkaniom w Radomiu od pięciu lat.

– Pięć lat życia z Kameralnym Latem to piękny czas! – mówi Anna Wróblewska. – Największą satysfakcję przyniosła mi obserwacja widowni – co roku liczniejszej, wypełnionej znajomymi twarzami zaprzyjaźnionych widzów. A druga rzecz to coraz szersza współpraca z radomskimi i mazowieckimi instytucjami, organizacjami, przedsiębiorcami, środowiskiem twórczym. Nic tak nie cieszy, jak świadomość, że festiwal filmowy staje się miejscem jednoczącym różne grupy zawodowe, wiekowe, społeczne. Trzymam mocno kciuki za nową dyrektor artystyczną Adę Bogdziewicz i całą wspaniałą ekipę KAMERALNEGO LATA.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizatora festiwalu, Stowarzyszenia FILMFORUM, a także głównego współorganizatora  Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu  z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji  inspektorem Markiem Świszczem na czele. Obecna była również reprezentantka Urzędu Miejskiego w Radomiu  głównego partnera KAMERALNEGO LATA. Rozmawiano o atrakcjach i programie, ustalano harmonogram prac na najbliższe miesiące.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO mają wybitnie społeczny charakter. Jest to ważne kryterium selekcji filmów do konkursu głównego oraz wątek przewodni programów edukacji filmowej, którym zawsze towarzyszą zagadnienia związane z profilaktyką społeczną. Młodzież w ramach warsztatów realizowała już spoty filmowe na temat cyberprzemocy, skutków używania dopalaczy, wyłudzeń metodą „na wnuczka” czy zagrożeń związanych z poruszaniem się po ulicach z wzrokiem utkwionym w smartfonie. Motyw przewodni tegorocznych warsztatów pozostaje jeszcze tajemnicą. W pracach nad tym aspektem festiwalu bezcenne pozostaje wsparcie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz policyjnego Wydziału Prewencji.

KAMERALNE LATO objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA  Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerem Głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.