PROGRAM 2019

 

POKAZY FILMOWE

Dwie sekcje konkursowe festiwalu – Konkurs Główny i Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK – zapewniają uczestnikom przegląd najlepszego polskiego, krótkometrażowego kina ostatniego sezonu. Te produkcje rzadko trafiają do kin, a tym samym do masowego odbiorcy. Dzięki festiwalowi możliwe jest spotkanie twórców i ich dzieł z szeroką publicznością. Po każdym pokazie filmów konkursowych będzie można porozmawiać z ich twórcami, festiwalowymi gośćmi i jurorami.

Z okazji 100-lecia Policji zaprezentujemy zestaw filmów policyjnych „Kocie ślady” (reż. Paweł Komorowski) oraz „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (reż. Janusz Majewski), uzupełnionych wykładem Tomasza Kolankiewicza o historii polskiego filmu policyjnego. W ramach projekcji plenerowych  NIEBO NAD RADOMIEM zostaną zaprezentowane dwa głośne filmy policyjne: „Zabij mnie glino” (reż. Jacek Bromski) i „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca) oraz głośny film w reżyserii przewodniczącej Jury Agnieszki Smoczyńskiej “Córki dancingu”.

PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH
 
KINO POLICYJNE
PROJEKCJE PLENEROWE

SEKCJA INDUSTRY KAMERALNEGO LATA

Sekcja industry KAMERALNEGO LATA otwiera się na pełnometrażowe fabuły. Gwoździem tegorocznego programu wydarzeń branżowych będą pitchingi. Zostaną zaprezentowane najciekawsze fabuły na etapie developmentu, czyli takie, które dopiero szukają finansowania, lokacji, koproducentów czy dystrybutorów. Będzie również moduł z pitchingami pełnometrażowych, fabularnych scenariuszy. Ich autorzy będą mieli szansę znalezienia reżyserów bądź producentów. Zapraszamy producentów i reżyserów, którzy pracują nad ciekawymi fabułami. Czekamy także na scenarzystów, którzy n a naszym festiwalu będą mogli poznać zdolnych reżyserów, którzy pokazują swoje filmy w konkursie, szukają materiałów na pełnometrażowy debiut fabularny i są gotowi przystąpić do prac scenariuszowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

RADOMSKI KALEJDOSKOP KULTUROWY

„Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” to projekt zainicjowany przez mieszkańców Radomia. W ramach projektu zostanie zorganizowanych sześć wydarzeń artystycznych i kulinarnych poświęconych prezentacji oryginalnej kultury wybranych krajów oraz unikalnych regionów Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ

KAMERALNE LATO MUZYCZNIE

W ramach wydarzeń towarzyszących KAMERALNEGO LATA znajdą się propozycje dla melomanów. W programie znalazł się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. “Cinematic piano” oraz koncert kwartetu smyczkowego “Le Corde Del Mondo”, podczas którego usłyszymy utwory z hitowych seriali takich jak „Gra o Tron”, czy ścieżkę dźwiękową ze znanych i lubianych filmów, takich jak „Piraci z Karaibów”.  Festiwalowe wieczory urozmaicą wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym “Panie-Panowie”.

Cinematic Piano
Le Corde Del Mondo

12. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych to aż 100 punktów programu! Znalazły się w nim propozycje dla młodszych i starszych miłośników kina, początkujących i doświadczonych twórców filmowych, dzieci, młodzieży i dorosłych. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!

SOBOTA 06/07/2019

12. edycja KAMERALNEGO LATA to w tym roku aż osiem dni atrakcji! Rozpoczynamy wcześniej, niż zazwyczaj – w sobotę 6 lipca. Pierwszy dzień będzie poświęcony kulturze Włoch – kraju naszej organizacji partnerskiej Laboratorio dei Sogni. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy“, organizowanego w ramach projektu “Poznajemy potrawy i obyczaje – Budżet Obywatelski 2019”, zainicjowanego bezpośrednio przez mieszkańców Radomia!

NIEDZIELA 07/07/2019

W niedzielę rozpocznie się międzynarodowy cykl warsztatów “SPOT – Social Pictures of Today“, w którym weźmie udział młodzież z Polski, Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia w Niemczech – Magdeburga. Zapraszamy również do MOK Amfiteatr na serię wydarzeń “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego“, dotyczących kultury i kuchni rodem ze Stanów Zjednoczonych. W muszli koncertowej w Parku Kościuszki usłyszymy ścieżki dźwiękowe znanych filmów i seriali w wykonaniu kwartetu smyczkowego “Le Corde Del Mondo”. Tego dnia nastąpi również tradycyjne uroczyste otwarcie KAMERALNEGO LATA – parada zabytkowych samochodów i Kameralny Piknik Filmowy z atrakcjami dla najmłodszych. Wieczorem zaprezentujemy wybór filmów odrzutowych w ramach konkursu Hyde Park.

PONIEDZIAŁEK 08/07/2019

Festiwalowy poniedziałek rozpocznie się wykładem otwartym aktorki Katarzyny Dorosińskiej oraz warsztatami z cyklu ABC Pracy z kamerą. W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych – ŁAŹNI odbędzie się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. “Cinematic piano”. Po zmroku zapraszamy na pokaz plenerowy filmu “Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, przewodniczącej Jury 12. edycji KAMERALNEGO LATA.

WTOREK 09/07/2019

Czwarty dzień festiwalu to szereg wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla uczestników warsztatów KAMERALNEGO LATA. Jednym z nich jest spotkanie z ekspertami Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Zapraszamy na wykład otwarty dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Soni Śledź, znanej wielu sympatykom sportowych serwisów informacyjnych, dotyczący specyfiki pracy w stacji telewizyjnej. Dzień zakończy pokaz plenerowy filmu “Zabij mnie glino”, reż. Jacek Bromski.

ŚRODA 10/07/2019

W środę KAMERALNE LATO rozprzestrzeni się na ulice Radomia – uczestnicy warsztatów rozpoczną prace nad zdjęciami do spotów filmowych, a w centrum miasta zostanie zainscenizowana plenerowa scena specjalna, na której pojawią się policyjne grupy dochodzeniowe prowadzące tajemnicze śledztwo na ulicach miasta. Z kolei w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się CANON TECHNOLOGY DAY, czyli prezentacje nowinek technicznych w zakresie rejestracji obrazu. Aktywne i przedsiębiorcze osoby zapraszamy na szkolenie “Crowdfunding w przemysłach kreatywnych” i  wykład inaugurujący cykl INTERFILMLAB 3.0 dotyczący dystrybucji filmów na rynku VoD. Po południu czekają aż trzy propozycje filmowe – dwie projekcje filmów z okazji 100-lecia Policji połączone z wykładem o historii polskiego kina policyjnego oraz plenerowa kontynuacja tematu policyjnego: projekcja “Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

CZWARTEK 11/07/2019

Czwartkowy poranek w MCSW ELEKTROWNIA będzie dedykowany najmłodszym uczestnikom, którzy będą mieli okazję wziąć udział w trzech projekcjach i warsztatach cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM. Z kolei ze starszymi fanami filmu spotka się Ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Mucha podczas wykładu na temat pracy aktora na planie filmowym. Pełną parą ruszy program wydarzeń branżowych INTERFILMLAB 3.0, w tym m.in. panel dyskusyjny o przyszłości regionalnych funduszy filmowych w Polsce. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędzie się panel dyskusyjny na temat społecznej i edukacyjnej roli filmu. Po południu rozpoczną się pierwsze projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym festiwalu.

PIĄTEK 12/07/2019

Piątkowy poranek w MCSW ELEKTROWNIA dedykowany będzie pitchingom scenariuszy i projektów filmowych oraz związanym z nimi szkoleniom INTERFILMLAB 3.0. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu widzowie będą mieli okazję spotkać się z członkami Jury KAMERALNEGO LATA – Wojciech Solarz opowie o reżyserii filmu niskobudżetowego, a Radosław Ładczuk o pracy autora zdjęć filmowych. Wykład otwarty w RKŚTiG ŁAŹNI poprowadzi także Izabela Brejtkop, opowiadając o nieprzewidywalnych aspektach zawodu aktora. Podwoje MOK Amfiteatr opanują atrakcje związane z japońską kulturą – w ramach “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego” będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii, obejrzeć pokaz tańca i strojów, multimedialną wystawę zdjęć oraz pokaz japońskiego filmu. Nie zabraknie też konkursów i upominków dla najmłodszych. W to letnie popołudnie będzie można również odpocząć od upałów na sali kinowej, oglądając kolejne projekcje filmów w Konkursie Głównym i dyskutując z ich twórcami.

SOBOTA 13/07/2019

Ostatni dzień festiwalu przyniesie szkolenia dotyczące rynku VoD oraz Masterclass Sparing z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej i Radosława Ładczuka.  Partnerzy festiwalu – Stowarzyszenie Droga Mleczna oraz Radomskie Klasyki zaproszą gości na zwiedzanie radomskich lokacji o największym potencjale filmowym. Wczesnym popołudniem rozpoczną się wydarzenia z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy” związane z kulturą niemiecką. Reprezentantka Offener Kanal z Magdeburga, partnerskiego miasta Radomia, zaprezentuje oryginalny przepis na niemiecki specjał kulinarny, po czym będzie można posłuchać koncertu, wziąć udział w konkursach i spotkaniach z przedstawicielami Niemiec oraz obejrzeć film niemieckiego reżysera. Wieczorem festiwal zakończy uroczysta ceremonia finałowa w kinie Helios.