HYDE PARK to kultowy konkurs towarzyszący Międzynarodowym Spotkaniom Filmowym KAMERALNE LATO od początku istnienia imprezy. Do jego 18. edycji nadesłano 52 zgłoszenia, z których komisja selekcyjna wybrała 15 tytułów.
– Kino niezależne to takie kino, które nie mieści się w opisanych ramach i schematach (a w każdym razie nie powinno), a Hyde Park jest, jak co roku, świętem kina bez ram i schematów. Dlatego trudno zdefiniować idealny film hydeparkowy – może tak, że ani nie będzie idealny, ani nie będzie definiowalny, za to będzie mieć „to coś”, czego nie mają filmy wybierane do przeglądów bardziej tradycyjnych – opisuje konkurs Marta Karnkowska, która wraz z Michałem Grosiakiem ponownie odpowiada za selekcję filmów.
Produkcje zakwalifikowane do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK tworzą niezwykle różnorodny zestaw kina, łączący osobiste doświadczenia z odważnymi eksperymentami formalnymi.
– Twórczynie i twórcy z dużą wrażliwością podejmują tematy relacji i dojrzewania, nie zabraknie również filmów eksplorujących tożsamość, pamięć i wstyd – często w połączeniu z refleksją nad własnym ciałem, przeszłością i wpływem otoczenia. Obok nich pojawiają się pełne autoironii opowieści o codziennych absurdach i społecznych rytuałach, ujęte w formie groteski lub komediowego pastiszu – komentuje tegoroczne wybory programerka konkursu.
– Część filmów to formy awangardowe, zrywające z klasyczną narracją na rzecz symboliki, wizualnych eksperymentów i śmiałej gry z językiem filmu. Inne to opowieści inspirowane rzeczywistością przefiltrowaną przez fikcję – pełne dystansu, zabawy gatunkiem i ironicznego spojrzenia na przemoc, władzę czy zbiorowe paranoje. Ten zestaw to wyraz odwagi, świeżości, szczerej potrzeby komentowania świata w sposób intensywny i bez kompromisów, zarówno w warstwie tematycznej, jak i estetycznej, ale również, po prostu, poczucia humoru – dodaje.
– Selekcja filmów na tegoroczny Hyde Park to była dla nas – jak zawsze – wielka radość i satysfakcja i mam nadzieję, że widownia tę radość podzieli i będzie reagować – jak zawsze – żywiołowo i entuzjastycznie – podsumowuje Karnowska.
18. HYDE PARK – lista filmów zakwalifikowanych do konkursu
W oficjalnej selekcji 18. edycji Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK znalazły się następujące tytuły (w kolejności alfabetycznej):
- BIWAKOWICZ – reż. Tomir Dąbrowski
- BRAMA – reż. Miłosz Zalewski, Miłosz Trojanowski, Jan Kaczmarek
- C’EST LA VIE – reż. Andrzej Kowol
- DAMMIT – reż. Maciej Segiet
- HISTORIA O OSKARZE HANSENIE – reż. Hanna Seredyńska
- KRUCHA, SWOJSKA, WĘDZONA – reż. Wawrzyniec Turowski
- LEZJE – reż. Urszula Haber
- LOS ENAMORADOS – reż. Zuzanna Gorczycka
- MLEKOŁAK – reż. Jakub Kostewicz
- PODBÓJ TERYTORIUM – reż. Grupa Filmowa MIRABELKI
- SOBOTA – reż. Wiesław Zieliński
- SUPERHERO – reż. Michał Materkowski
- TU SZYBKO PALIĆ – reż. Michał Kotwica
- WELES – reż. Dominik Gonet
- WSTYD – reż. Tomasz Porębski
Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom, których filmy zostaną zaprezentowane już 7 lipca 2025 roku w Podwórku Sezam przy klubie festiwalowym PaTaThai Radom. Zwycięski tytuł tradycyjnie wytypuje publiczność.
18. Międzynarodowe Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w dniach 6-12 lipca 2025 roku w Radomiu.
Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego, a także ze środków Gminy Miasta Radom.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Działania edukacyjne realizowane w ramach festiwalu współfinansuje Unia Europejska.
Organizację wydarzeń adresowanych do młodej branży filmowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Partnerami Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej są: Ogólnopolski Program Komendy Głównej Policji „Przyszłość a Ty” i Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie, Fundacja KULTURA Interaktywna, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.
Partnerzy edukacyjni to: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR (Polska), American Corner (Polska), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), Budapest Cultural Center (Węgry), Malta Film Foundation (Malta).
Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.
Partnerzy organizacyjni wydarzenia to: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Pracownia Nowych Mediów oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Oficjalnym klubem festiwalowym jest PaTaThai Radom.
Oficjalny hotel festiwalowy: Hilton Garden Inn Radom.
Główny patronat medialny: Radio Radom.
Partner medialny wydarzenia: RMF Classic.