Przejdź do treści

Przedstawiamy oficjalną selekcję Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK!

biało-pomarańczowa grafika z logotypem FILMFORUM oraz logotypem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO oraz napisem WYNIKI SELEKCJI HYDE PARK.

HYDE PARK to kultowy konkurs towarzyszący Międzynarodowym Spotkaniom Filmowym KAMERALNE LATO od początku istnienia imprezy. Do jego 18. edycji nadesłano 52 zgłoszenia, z których komisja selekcyjna wybrała 15 tytułów.

Kino niezależne to takie kino, które nie mieści się w opisanych ramach i schematach (a w każdym razie nie powinno), a Hyde Park jest, jak co roku, świętem kina bez ram i schematów. Dlatego trudno zdefiniować idealny film hydeparkowy – może tak, że ani nie będzie idealny, ani nie będzie definiowalny, za to będzie mieć „to coś”, czego nie mają filmy wybierane do przeglądów bardziej tradycyjnych – opisuje konkurs Marta Karnkowska, która wraz z Michałem Grosiakiem ponownie odpowiada za selekcję filmów.

Produkcje zakwalifikowane do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK tworzą niezwykle różnorodny zestaw kina, łączący osobiste doświadczenia z odważnymi eksperymentami formalnymi.

Twórczynie i twórcy z dużą wrażliwością podejmują tematy relacji i dojrzewania, nie zabraknie również filmów eksplorujących tożsamość, pamięć i wstyd – często w połączeniu z refleksją nad własnym ciałem, przeszłością i wpływem otoczenia. Obok nich pojawiają się pełne autoironii opowieści o codziennych absurdach i społecznych rytuałach, ujęte w formie groteski lub komediowego pastiszu komentuje tegoroczne wybory programerka konkursu.

Część filmów to formy awangardowe, zrywające z klasyczną narracją na rzecz symboliki, wizualnych eksperymentów i śmiałej gry z językiem filmu. Inne to opowieści inspirowane rzeczywistością przefiltrowaną przez fikcję – pełne dystansu, zabawy gatunkiem i ironicznego spojrzenia na przemoc, władzę czy zbiorowe paranoje. Ten zestaw to wyraz odwagi, świeżości, szczerej potrzeby komentowania świata w sposób intensywny i bez kompromisów, zarówno w warstwie tematycznej, jak i estetycznej, ale również, po prostu, poczucia humoru – dodaje.

Selekcja filmów na tegoroczny Hyde Park to była dla nas – jak zawsze – wielka radość i satysfakcja i mam nadzieję, że widownia tę radość podzieli i będzie reagować – jak zawsze – żywiołowo i entuzjastycznie – podsumowuje Karnowska.

18. HYDE PARK – lista filmów zakwalifikowanych do konkursu

W oficjalnej selekcji 18. edycji Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK znalazły się następujące tytuły (w kolejności alfabetycznej):

  • BIWAKOWICZ – reż. Tomir Dąbrowski
  • BRAMA – reż. Miłosz Zalewski, Miłosz Trojanowski, Jan Kaczmarek
  • C’EST LA VIE – reż. Andrzej Kowol
  • DAMMIT – reż. Maciej Segiet
  • HISTORIA O OSKARZE HANSENIE – reż. Hanna Seredyńska
  • KRUCHA, SWOJSKA, WĘDZONA – reż. Wawrzyniec Turowski
  • LEZJE – reż. Urszula Haber
  • LOS ENAMORADOS – reż. Zuzanna Gorczycka
  • MLEKOŁAK – reż. Jakub Kostewicz
  • PODBÓJ TERYTORIUM – reż. Grupa Filmowa MIRABELKI
  • SOBOTA – reż. Wiesław Zieliński
  • SUPERHERO – reż. Michał Materkowski
  • TU SZYBKO PALIĆ – reż. Michał Kotwica
  • WELES – reż. Dominik Gonet
  • WSTYD – reż. Tomasz Porębski

Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom, których filmy zostaną zaprezentowane już 7 lipca 2025 roku w Podwórku Sezam przy klubie festiwalowym PaTaThai Radom. Zwycięski tytuł tradycyjnie wytypuje publiczność.

18. Międzynarodowe Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w dniach 6-12 lipca 2025 roku w Radomiu.


Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego, a także ze środków Gminy Miasta Radom.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Działania edukacyjne realizowane w ramach festiwalu współfinansuje Unia Europejska.

Organizację wydarzeń adresowanych do młodej branży filmowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej są: Ogólnopolski Program Komendy Głównej Policji „Przyszłość a Ty” i Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychInstytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w OlsztynieFundacja KULTURA InteraktywnaMazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR (Polska), American Corner (Polska), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), Budapest Cultural Center (Węgry), Malta Film Foundation (Malta).

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerzy organizacyjni wydarzenia to: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w RadomiuPracownia Nowych Mediów oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Oficjalnym klubem festiwalowym jest PaTaThai Radom.

Oficjalny hotel festiwalowy: Hilton Garden Inn Radom.

Główny patronat medialny: Radio Radom.

Partner medialny wydarzenia: RMF Classic.