Przejdź do treści

Radomski Kalejdoskop Kulturowy

„Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” to projekt zainicjowany przez mieszkańców Radomia pochodzących z północno-wschodniej części miasta. W ramach projektu zostanie zorganizowanych sześć wydarzeń artystycznych i kulinarnych, poświęconych prezentacji oryginalnej kultury wybranych krajów oraz unikalnych regionów Polski.

Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego projekt „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów” ma na celu ożywienie życia kulturalnego miasta poprzez organizację wydarzeń poświęconych regionom etnograficznym Polski i kulturze innych krajów. Podczas konsultacji społecznych głos na projekt oddało aż 1.503 mieszkańców, co dowodzi szerokiego zainteresowania wydarzeniem.

Część wydarzeń zostanie przeprowadzonych w trakcie największej imprezy filmowej w Radomiu – 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, w której uczestniczy co roku liczne grono gości zagranicznych, prezentujących dorobek kultury swoich krajów.

– Włączenie części wydarzeń zaplanowanych w projekcie realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego do programu festiwalu przyniesie szereg korzyści. Udział w imprezie potwierdzili już liczni goście zagraniczni, których obecność w Radomiu pozwoli na rzeczywiste zetknięcie się z przedstawicielami innych kultur, w tym mieszkańców partnerskiego miasta Radomia w Niemczech, Magdeburga – przekonuje Karolina Adamczyk, dyrektor KAMERALNEGO LATA. – Ponadto, dzięki takim projektom, największa impreza filmowa w mieście ma szansę bezpośrednio zaangażować mieszkańców w planowanie programu i lepiej dopasować się do ich oczekiwań.

W ramach projektu zaplanowano sześć dni tematycznych, podczas których odbędą się happeningi kulinarne, prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z gośćmi, koncerty i projekcje filmowe. Przewidziano także atrakcje i konkursy dla dzieci. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy Radomia będą mogli poczuć atmosferę kultury włoskiej, niemieckiej, japońskiej i amerykańskiej, bez konieczności wyruszania w daleką podróż.

Znane są już terminy czterech pierwszych wydarzeń, które odbędą się w przestrzeniach Miejskiego Ośrodka Kultury AMFITEATR:

  • Sobota, 6 lipca 2019 r. „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Włochy”
  • Niedziela, 7 lipca 2019 r. „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: USA”
  • Piątek, 12 lipca 2019 r. „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Japonia”
  • Sobota, 13 lipca 2019 r. „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Niemcy”

Kolejne dwa wydarzenia odbędą się w sierpniu 2019 r. i zaprezentują dwa unikalne regiony etnograficzne: kurpiowski i warmińsko-mazurski. – Cieszy mnie fakt, że dziedzictwo kultury stało się tematem oddolnej inicjatywy, która zaciekawiła mieszkańców. Dołożymy starań, aby zaprezentować atrakcyjność i wielowymiarowość kultury Polski – zapowiada Waldemar Czechowski, Prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce, współorganizatora projektu.

Szczegóły programu dostępne będą na stronach internetowych organizatorów projektu, w serwisie KAMERALNEGO LATA. Zapraszamy również na fanpage wydarzenia w serwisie Facebook.

***

Projekt „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” został sfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.

Organizatorami projektu są Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce oraz FILMFORUM.

Partnerem organizacyjnym projektu jest Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR.

Partnerami merytorycznymi wydarzeń są: Ambasada Niemiec w Polsce, Ambasada Włoch w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, American Corner Radom, Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI i Offener Kanal Magdeburg.