Przejdź do treści

Startuje nabór filmów do konkursów KAMERALNEGO LATA

12. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO rozpoczynają nabór do dwóch sekcji konkursowych festiwalu. Organizatorzy wybiorą najlepsze polskie filmy krótkometrażowe do Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Zgłoszenia można przesyłać do 20 maja 2019 r.

Szerokie spektrum społecznych problemów współczesnego świata i aktywne zaangażowanie w tego rodzaju tematykę ze strony twórców filmowych, jak co roku, gwarantuje festiwalowi żarliwe dyskusje, kontrowersyjne tematy i duże emocje. W tym duchu jest realizowany podstawowy cel KAMERALNEGO LATA – promocja młodego polskiego kina i kształtowanie dobrych wzorców społecznych, poprzez zachęcanie do uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze filmowej.

Po każdej edycji, przekonujemy się o rosnącej randze KAMERALNEGO LATA. Podnosząc niezmiennie poprzeczkę w zakresie poziomu artystycznego, szukamy filmów, które mają głęboki, humanistyczny wymiar, dotykają współczesnych problemów i są w stanie skłonić widzów oraz jurorów do gorącej dyskusji. W Konkursie Głównym oczekujemy filmów, które poruszają, wzruszają lub bawią, ale nigdy nie pozostawiają widza obojętnym. – podkreśla Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczna festiwalu.

Do Konkursu Głównego można zgłaszać wszelkie formy i gatunki filmowe, trwające nie dłużej niż 40 minut, wyprodukowane po 1 stycznia 2017 roku. Autorami filmów mogą być zawodowi twórcy filmowi, studenci i absolwenci szkół artystycznych oraz filmowcy tworzący poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W jury oceniającym filmy zasiadają wysokiej klasy profesjonaliści związani z branżą filmową. Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku ZŁOTY ŁUCZNIK.

Konkurs Główny prezentuje najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców. Co roku jury podkreśla niezwykle wysoki poziom konkursu. – zaznacza Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczna festiwalu.

Miejsce dla filmów nieoczywistych, szalonych, eksperymentalnych, które wykraczają poza standardowe kategorie gatunkowe, jak zawsze znajdzie się w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Swoje produkcje do udziału w tej sekcji konkursowej mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani. Jedynym ograniczeniem jest czas – proponowane filmy nie mogą trwać dłużej niż 15 minut.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w Polsce organizowany w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorem wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Głównym organizatorem jest FILMFORUM.

Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminach poszczególnych konkursów.

Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie festiwalu do 10 czerwca 2019 roku.

12. edycja KAMERALNEGO LATA odbędzie w dniach 7 – 13 lipca 2019 r.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner Radom i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, a partnerami organizacyjnymi: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Kino HELIOS i Mazovia Warsaw Film Commission.