Przejdź do treści

Trzeci dzień KAMERALNEGO LATA zakończony!

Kolejny dzień festiwalu KAMERALNE LATO skoncentrowany był przede wszystkim na edukacyjnej misji wydarzenia. Jak przebiegały najważniejsze punkty programu?

We wtorek, 6 lipca mieszkańcy Radomia mogli uczestniczyć w dwóch spotkaniach z cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW. O współpracy aktora i reżysera opowiedzieli – dyrektorka Teatru Powszechnego w Radomiu, aktorka Małgorzata Potocka oraz Jose Iglesias – reżyser, scenarzysta, aktor, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Publiczność mogła porozmawiać z twórcami na temat kulis pracy aktora. Nie zabrakło również osobistych anegdot, jak choćby wspomnień Małgorzaty Potockiej ze spotkania z Alem Pacino. Jose Iglesias dzielił się natomiast swoimi spostrzeżeniami na temat różnic między polskim i hiszpańskim przemysłem filmowym. Podczas kolejnego spotkania aktorka, Joanna Jędrejek mówiła o różnicach w przygotowaniu aktora do roli dramatycznej i komediowej oraz wspominała swoją pracę na planie seriali i filmów fabularnych.

Odbyły się także kolejne międzynarodowe warsztaty w ramach projektu #FOLLOWME współfinansowane ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+. Młodzi filmowcy skupili się na ćwiczeniach związanych z realizacją dźwięku. Swoją wiedzą z uczestnikami podzielił się realizator dźwięku Mateusz Irisik – laureat Orła – nagrody Polskiej Akademii Filmowej za reżyserię dźwięku do filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Ekspert opowiedział uczestnikom o najważniejszych fundamentach przy pracy nad dźwiękiem w filmie.

Uczestnicy warsztatów „ABC pracy z kamerą”, realizowanych w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej, dzielili się spostrzeżeniami z realizacji obrazu filmowego ze swoimi opiekunami artystycznymi – Robertem Gajzlerem i Markiem Pawlikowskim. Następnie w grupach pracowali nad własnymi projektami filmowymi.

6 lipca miała także  miejsce debata „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji”. Gośćmi wydarzenia byli specjaliści z zakresu tworzenia innowacyjnych działań w zakresie edukacji i profilaktyki społecznej – dr Andrzej Gołębiowski, Beata Domaszewicz, kom. Justyna Stanik-Rybak, Łukasz Gierek, Jarek Basaj, Magdalena Dygała, Bartosz Bednarczyk oraz Przemysław Bednarczyk. Zaproszeni specjaliści opowiedzieli o prowadzonych przez siebie działaniach oraz pracy w zakresie edukacji społecznej. Debatę, która miała miejsce w siedzibie naszego partnera organizacyjnego – Hufca ZHP Radom-Miasto, prowadziła dyrektorka festiwalu, Karolina Adamczyk.

Na Dziedzińcu Hufca odbył się także pierwszy bezpłatny i otwarty dla mieszkańców Radomia plenerowy pokaz filmowy w ramach cyklu „NIEBO NAD RADOMIEM”. Na ekranie wyświetlono uwielbiany przez widzów amerykański hit „Narodziny Gwiazdy”.

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATRKuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych MediówPolsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców PolskichMazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.