Przejdź do treści

ZAKOŃCZYŁ SIĘ DRUGI DZIEŃ KAMERALNEGO LATA!

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe rozkręciły się na dobre! Oto jakie atrakcje przyniósł nam drugi dzień festiwalu.

Drugiego dnia festiwalu, 5 lipca, w Restauracji NIHIL NOVI odbyło się śniadanie prasowe, na którym zjawili się dziennikarze z lokalnych mediów. Dyrektorka festiwalu Karolina Adamczyk opowiedziała szczegółowo o atrakcjach zaplanowanych specjalnie dla uczestników festiwalu i mieszkańców Radomia. Wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński podkreślił, że wydarzenie ma dużą wartość społeczną i jest promocją dla miasta oraz szansą na wychowanie nowego pokolenia wrażliwych filmowców. Producent KAMERALNEGO LATA, Maciej Dominiak zaznaczył, jak ważne są odbywające się podczas festiwalu programy edukacji audiowizualnej, które rozwijają twórcze myślenie młodych filmowców. Opiekunowie artystyczni programów edukacji filmowej – Anna Morawiec, Piotr Dylewski, Karim Kourani oraz Jakub Bastkowski mówili o tym, w jaki sposób młodzi adepci sztuki filmowej będą realizować spoty filmowe poświęcone ważnym tematom społecznym.

Rozpoczęły się również zajęcia „ABC Z PRACY Z KAMERĄ”, w których udział biorą początkujący filmowcy z Mazowsza. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym i profesjonalnym sprzętem filmowym. Odbyły się już także pierwsze zajęcia praktyczne – fachowy instruktaż Anny Morawiec pomógł młodym filmowcom stworzyć zarys scenariuszy filmowych. Grupa uczestników międzynarodowych warsztatów #FOLOWME skupiła się na realizacji obrazu filmowego. Mentorem młodzieży był Robert Gajzler. Uczestnicy mogli samodzielnie wykonać kilka ujęć za pomocą profesjonalnego sprzętu, który używany jest na największych planach filmowych na świecie.

Rozpoczął się także cykl AKADEMIA ZAWODOWCÓW. W klimatycznym wnętrzu Sceny KOTŁOWNIA w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu mogliśmy wysłuchać rozmowy Karoliny Adamczyk z Markiem Braunem. Dyskusja poświęcona była podobieństwom i różnicom w pracy aktora nad rolą teatralną i filmową. Swoimi przemyśleniami dzielili się również słuchacze, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. Gości przywitała gorąco Dyrektorka Teatru – Pani Małgorzata Potocka, wyrażając zadowolenie z faktu, że Teatr Powszechny w Radomiu ponownie zaangażowany jest w organizację wydarzeń w ramach festiwalu KAMERALNE LATO.

Dzień zakończył się pokazem oryginalnych i nieszablonowych filmów krótkometrażowych „HYDE PARK”, prowadzonym przez Michała Grosiaka w Restauracji OTWARTA – WINE CAFE. Widzowie mieli okazję oceniać wiele formatów i gatunków: od animacji po komedie. Rywalizacja o wygraną w konkursie była wyjątkowo wyrównana.

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATRKuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych MediówPolsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców PolskichMazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.