Przejdź do treści

Ruszyły zapisy na warsztaty filmowe w ramach tegorocznej edycji KAMERALNEGO LATA

Młodzież z Radomia i z różnych stron Europy po raz kolejny ma unikalną możliwość wzięcia udziału w jednym z dwóch programów warsztatowych: ABC PRACY Z KAMERĄ i TOGETHER.

Festiwal KAMERALNE LATO to nie tylko konkursy, pokazy czy imprezy plenerowe, ale także szansa na poszerzenie swojej wiedzy w zakresie kinematografii. Co roku w ramach wydarzenia odbywają się bezpłatne warsztaty skierowane są do młodych pasjonatów kina, zaineresowanych karierą w branży filmowej. To unikalna szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń w pracy na planie pod okiem doświadczonych filmowców.

Podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowaliśmy dla młodzieży dwa cykle szkoleń: ABC PRACY Z KAMERĄ i TOGETHER. Prócz poszerzania wiedzy filmowej, celem obydwu programów edukacji filmowej jest kreowanie pozytywnych wzorców wśród młodzieży, upowszechnianie kultury poprzez podejmowanie nowatorskich działań artystycznych, które fascynują młodych ludzi, oraz promocja Radomia jako miasta sprzyjającego kulturalnym inicjatywom.

Mazowieckie Warsztaty Filmowe ABC PRACY Z KAMERĄ

Polskojęzyczne warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ to zarówno spotkania i dyskusje z ekspertami, jak i ćwiczenia praktyczne z użyciem profesjonalnego sprzętu, których efektem jest realizacja krótkich reklam społecznych pod czujnym okiem opiekunów. Projekt skierowany jest do młodych osób, które nie mają doświadczenia w pracy z kamerą. Nie jest wymagane żadne przygotowanie czy wiedza z zakresu realizacji filmów – wystarczy wyobraźnia, pasja i chęć współpracy.

Jak się zgłosić?

By wziąć udział w rekrutacji, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy, zawierając w nim m.in. pomysł na scenariusz reklamy o tematyce społecznej. Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby w wieku od 15 do 22 lat.

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 19 czerwca 2023 roku. Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają informację drogą mailową do 22 czerwca 2023 roku.

ABC pracy z kamerą Anna Mucha „Aktor na planie filmowym” zajęcia podczas 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato . 08.07.22 Radom Fot. Przemysław Skrzydło

Międzynarodowe Warsztaty Filmowe TOGETHER

TOGETHER to projekt realizowany przy udziale zagranicznych partnerów. W 2023 roku będą to organizacje z Francji, Niemiec i Włoch. Adresatami warsztatów są młodzi, świadomi Europejczycy, którzy realizując krótkie reklamy społeczne pod opieką doświadczonych filmowców, mają możliwość wyrazić swój sprzeciw wobec szerzącej się nietolerancji, mowy nienawiści i stygmatyzacji osób o odmiennych poglądach, orientacji, kolorze skóry czy pochodzeniu.

Jak się zgłosić?

By zgłosić się na warsztaty TOGETHER, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy, mając na uwadze, że zajęcia w większości będą prowadzone w języku angielskim. W rekrutacji mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 29 lat.

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 czerwca 2023 roku. Wszystkie osoby biorące udział w rekrutacji otrzymają informację o jej wynikach drogą mailową do 20 czerwca 2023 roku.

Mazowieckie Warsztaty Filmowe ABC PRACY Z KAMERĄ oraz Międzynarodowe Warsztaty Filmowe TOGETHER odbędą się w terminie 2-8 lipca 2023 roku na terenie Radomia i okolic.


Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Gminy Miasta Radom.

Projekt współfinansują: Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

Projekt TOGETHER współfinansuje Unia Europejska.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami głównymi wydarzenia są: American Corner RadomTeatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Kinographe (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina), Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Education USA.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem technologicznym festiwalu jest CANON i Canon Professional Services (CPS).

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerami organizacyjnym są: Pracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Oficjalnym Klubem Festiwalowym 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest PaTaThai Radom.