Przejdź do treści

OFFOWA SCENA FESTIWALOWA

POKAZ FILMU „ŻE ŻYCIE MA SENS” I SPOTKANIE Z GRZEGORZEM LIPCEM

9 lipca 2024 | 21:30

PaTaThai – Podwórko Sezam
(ul. Żeromskiego 42)

Gościem specjalnym będzie reżyser.
Spotkanie poprowadzi Marta Karnkowska.

Wstęp wolny

Offowe kino jest mocno obecne podczas Kameralnego Lata, więc seans nagrodzonego Wielkim Jantarem na festiwalu debiutów „Młodzi i Film” filmu grupy Ski Piastowskie będzie gratką dla miłośników drapieżnego, bezkompromisowego i szczerego kina, kręconego przez prawdziwych pasjonatów X muzy. Grzegorz Lipiec opowie po seansie o polskim kinie offowym oraz wpływie, jaki jego film miał na ewolucje niezależnego kina w Polsce na początku XX wieku, gdy doświadczaliśmy wysypu podobnych produkcji kręconych kamerami cyfrowymi, które wówczas pojawiły się na rynku. 

Propozycja alternatywna dla tych, którzy od mainstreamowych komedii z Nieba nad Radomiem wolą kino niezależne. Kultowy offowy film Grzegorza Lipca „Że życie ma sens” z 2000 roku to niszowy obraz, którego akcja rozgrywa się na jednym z osiedli w zachodniej Polsce. Opowiada o grupie przyjaciół z podwórka, która znajduje sposób na prowincjonalna stagnację w amatorskiej twórczości filmowej. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami…Oprócz imprez techno i rozrywkowych wieczorów w osiedlowej knajpie oferuje również eksperymenty z narkotykami….


Grzegorz Lipiec

Pochodzi z Zielonej Góry. Jest scenarzystą, reżyserem, operatorem i montażystą. Studiował montaż filmowy w PWSFTViT w Łodzi. Obecnie wykłada w Lubuskiej Akademii Fotografii i Filmu oraz pracuje w Fundacji Himalaizmu Polskiego. Lipiec dwukrotnie zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego debiut fabularny że życie ma sens zdobył Wielkiego Jantara na Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie. Otrzymał również Złotą Kaczkę miesięcznika FILM i nominację do Paszportu Polityki. Założył i prowadzi grupę filmową SKY PIASTOWSKIE. Reżyserował filmy fabularne, dokumenty muzyczne oraz teledyski dla czołowych polskich artystów. Jego dokument #TO_BE o Krzysztofie Wielickim zdobył nagrody na festiwalach w Słowenii i Korei Południowej. Współpracował z firmami Fender i PGNiG oraz realizował dokumenty dla Europejskiej Akademii Filmowej. Od 16 lat tworzy telewizję internetową „FesTiVi” przy Warsaw Film Festival.

ŻE ŻYCIE MA SENS

Polska 2000
kolor 113 min

reżyseria
Grzegorz Lipiec

scenariusz
Grzegorz Lipiec

zdjęcia
Jacek Michalewicz,
Krzysztof Gawałkiewicz,
Jacek Katarzyński

montaż
Grzegorz Lipiec, Marek Jarmulski

obsada
Krzysztof Czarkowski, Grzegorz Lipiec, Jarosław Sokołowski, Jacek Katarzyński, Piotr Materna

producent
Sławomir Panasewicz

produkcja
Stowarzyszenie Twórców Filmowych Sky Piastowskie

kameralne_lato_2024_logo_1
kameralne_lato_2024_logo_2
kameralne_lato_2024_logo_3
kameralne_lato_2024_logo_4
kameralne_lato_2024_logo_5
kameralne_lato_2024_logo6
kameralne_lato_2024_logo7
kameralne_lato_2024_logo8
previous arrow
next arrow