Przejdź do treści

10. KAMERALNE LATO W MEDIACH

– Jest to festiwal, który ma wyjątkowy charakter, ma sens. Jako organizatorzy mamy takie poczucie, że po tym festiwalu filmowym nie wypuszczamy tylko i wyłącznie zdolnych ludzi, w których rozbudzamy fantazje i nadzieje filmowe, ale zostawiamy coś więcej. Cieszę się, że tu jestem i mogę być częścią tego festiwalu. – powiedziała Anna Mucha.

– portal twojradom.pl
fotorelacja z konferencji prasowej zapowiadającej 10. KAMERALNE LATO

Już od pierwszego dnia dziesiątej edycji Kameralnego Lata, największego mazowieckiego Festiwalu filmowego poza Warszawą, na gości czekało wiele atrakcji. Wydarzenie zostało zainaugurowane, jak co roku, paradą zabytkowych samochodów, która rozpoczęła się pod Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu – jednego z głównych partnerów Kameralnego Lata. Przejazd zakończył się pod siedzibą Urzędu Miasta Radom, pod którym został zorganizowany Kameralny Piknik Filmowy. Równolegle, ulicami Radomia przejechała także Parada Rowerowa, której celem było propagowanie uważnej i bezpiecznej jazdy. Nagranie video można obejrzeć na portalu echodnia.eu.

Tego samego dnia odbył się również pokaz konkursowy Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w ramach którego były pokazywane filmy krótkometrażowe, niemieszczące się w standardowej klasyfikacji gatunkowej. W tej sekcji przedstawiono jedenaście tytułów. Ostatecznie nagroda trafiła do Adama Orsborna, twórcy filmu „The Bad Egg”. Obejrzyj zdjęcia z pierwszego dnia Festiwalu.

W trakcie siedmiu dni trwania Festiwalu odbyły się jeszcze dwa konkursy filmowe. W ramach Konkursu Filmów Niezależnych wśród 10 filmów konkursowych jury złożone z Katarzyny Taras, Tadeusza Sobolewskiego, Jerzego Armaty i Jacka Dziduszko wybrało film „Hycel” w reżyserii Darii Woszek.

W Konkursie Głównym brały udział 22 filmy, w tym 7 fabuł, 6 dokumentów i 9 animacji. Jury w składzie: Ryszard Bugajski – przewodniczący, Robert Gonera, Kinga Lewińska, Anna Mucha i Adam Palenta zadecydowało o przyznaniu nagrody Złotego Łucznika Markowi Skrzeczowi za film pt. „Amerykański sen”. Podczas gali kończącej Festiwal przyznano również nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

Niemniej ważnym elementem Kameralnego Lata były również warsztaty filmowe, w których pod okiem reżyserów Katarzyny Klimkiewicz i Grzegorza Zaricznego, młodzi twórcy z Polski, Węgier, Francji i Włoch tworzyli filmy krótkometrażowe o tematyce społecznej, mające służyć jako narzędzie do realizacji działań profilaktycznych prowadzonych przez Policję. Tegoroczna edycja była poświęcona cyberprzestępczości, narkotykom i dopalaczom oraz oszustwom popełnianym metodą „na wnuczka”.  Jak powiedzieli opiekunowie warsztatów w wywiadzie dla Radia RadomWarsztaty filmowe to dobry sposób by poznać nowych ludzi i rozwijać swoje umiejętności. Dzięki nim chcemy pokazać, że kręcić filmy może każdy. Trzeba mieć tylko dobry pomysł na realizację.

Podstawą do przygotowywania scenariuszy były warsztaty kryminalistyczne, przeprowadzone pod okiem podinsp. Anety Pawlińskiej, sierż. szt. Ewy Jaworskiej oraz Magdaleny Warchoł. Informację o zajęciach można przeczytać na stronie Mazowieckiej Policji.

Monika Mielnicka, jedna z uczestniczek warsztatów, dla swojej roli musiała kilkukrotnie boleśnie upaść z roweru. Niemniej jednak nie miało to wpływu na jej pozytywny odbiór całego przedsięwzięcia. – To było ekstremalne, ale bardzo lubię takie akcje. Warto się poświęcać dla realizacji swojej pasji. – powiedziała Monika w wywiadzie dla portalu Dami24. O początkującej aktorce pisze także portal Biala24.pl.

Anna Mucha, ambasadorka festiwalu, w wywiadzie dla RDC, tak skomentowała organizowane podczas Kameralnego Lata zajęcia: – W czasie tych warsztatów młodzi ludzie uczą się realizacji filmu od samego początku do samego końca. Za każdym razem pracują nie tylko z niezwykle zaangażowanymi, profesjonalnymi ekipami, sami tworząc te ekipy, ale robią to pod skrzydłami zdolnych i młodych reżyserów.

W ramach jednego z wydarzeń towarzyszących, Anna Mucha przeprowadziła warsztaty aktorskie dla młodzieży w klubie Łaźnia. Relację z warsztatów można zobaczyć na stronie dziennika Echo Dnia. Podczas Festiwalu warsztaty aktorskie poprowadzili również aktor Oskar Żytkowski, oraz aktorzy teatrów radomskich – Kamil Woźniak, Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski.

Videorelację z gali finałowej Festiwalu, podczas której rozdano nagrody twórcom filmów konkursowych i zaprezentowano efekty pracy uczestników warsztatów, można obejrzeć na stronie portalu Nasze Miasto.