Przejdź do treści

KAMERALNE LATO startuje już po raz siedemnasty! W programie uwielbiane punkty i mnóstwo nowości

Dwa konkursy, cztery pokazy plenerowe, pięć cykli warsztatowych, kino samochodowe, pokaz specjalny, premiera i dwa finały – KAMERALNE LATO nie pozwoli na nudę w Radomiu między 7 a 13 lipca 2024!

17. edycja KAMERALNEGO LATA to połączenie tego, za co fani festiwalu kochają go najbardziej z nowymi pomysłami i inicjatywami, które czynią imprezę jeszcze ciekawszą dla mieszkańców regionu oraz jeszcze bardziej rozwijającą dla młodzieży tłumnie przybywającej do Radomia z różnych stron Polski i Europy. Wielokulturowy format wydarzenia – po wyodrębnieniu FREEDOM Film Festival jako oddzielnej imprezy – został wreszcie potwierdzony również w nazwie. W dniach 7-13 lipca 2024 roku festiwal po raz pierwszy odbędzie się pod nazwą Międzynarodowych, a nie Ogólnopolskich Spotkań Filmowych.

KAMERALNE LATO uskrzydla młodych twórców filmowych

Niezmienne pozostają naczelne cele KAMERALNEGO LATA, które od niespełna dwóch dekad pomaga rozwijać skrzydła młodym talentom. W tym roku naczelna misja festiwalu będzie realizowana nie tylko w ramach 5 polskich i międzynarodowych cyklów warsztatowych (przeznaczonych zarówno dla młodzieży rozpoczynającej swoją przygodę z kinem, jak i dla młodych profesjonalistów), ale także dzięki nowej sekcji konkursowej. Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY to okazja dla nieopierzonych filmowców, którzy nie ukończyli jeszcze 20. roku życia, do zobaczenia swojej twórczości na dużym ekranie i omówienia jej z widzami oraz zasiadającymi w jury reżyserami Piotrem Dylewskim i Alkiem Pietrzakiem oraz gwiazdą scen i ekranów Anną Muchą.

HYDE PARK: bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa

Prócz WYSOKICH LOTÓW, w programie KAMERALNEGO LATA tradycyjnie znalazł się także HYDE PARK. Konkurs Filmów Odrzutowych – jak zapowiada jego twórca i współprogramer Michał Grosiak – ma w tym roku zaskoczyć publiczność zgromadzoną w Podwórku SEZAM jeszcze większą dawką humoru i jeszcze wyższym poziomem niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak zanim odepniemy wrotki, zapniemy pasy i pojedziemy bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa – co obiecuje widzom współprogramerka Konkursu, Marta Karnkowska – jako pierwsi w Polsce zobaczymy 7-minutowy debiut reżyserski Zuzanny Grabowskiej. W premierowym pokazie udział weźmie twórczyni filmu oraz odtwórca głównej roli Paweł Domagała.

NIEBO NAD RADOMIEM pełne gwiazd

Jeszcze ciekawsze dla uczestników festiwalu będą też pokazy plenerowe. NIEBO NAD RADOMIEM w tym roku wypełni się gwiazdami, a amerykańskie klasyki zastąpią kultowe i nowe polskie komedie. Na placu przy fontannach Żeromskiego zobaczymy uwielbiane przez Polaków produkcje: „Czarna owca”, „Piłkarski poker” i „Chłopaki nie płaczą”. Swoje filmy zaprezentują osobiście Alek Pietrzak, Janusz Zaorski oraz Olaf Lubaszenko w towarzystwie Ani Muchy – gwiazdy „Chłopaków…” i ambasadorki KAMERALNEGO LATA.

Dla tych, którzy od mainstreamu wolą alternatywę, przygotowano też alternatywną plenerową propozycję. W Klubie Festiwalowym PaTaThai Radom pokazany zostanie kultowy offowy film „Że życie ma sens” z 2000 roku. Niezależne kino od zawsze było ważną częścią KAMERALNEGO LATA. Seans obrazu Grzegorza Lipca, nagrodzonego Wielkim Jantarem na festiwalu „Młodzi i Film”, bez wątpienia będzie tym, czego od festiwalu oczekują miłośnicy drapieżnego, bezkompromisowego i szczerego kina, kręconego przez prawdziwych pasjonatów X muzy. Tym bardziej, że po seansie z widzami spotka się sam Grzegorz Lipiec.

Ścigany Harrison Ford w kinie samochodowym

Już bez udziału twórców, ale za to z prelekcją krytyka filmowego i dyrektora artystycznego festiwalu Łukasza Adamskiego, odbędzie się projekcja filmu „Ścigany” z 1993 roku. Wielbiciele kina samochodowego z wnętrza swoich aut będą mogli kibicować Harrisonowi Fordowi, uciekającemu przed Tommym Lee Jonesem. To mające premierę 31 lat temu arcydzieło kina akcji doskonale wpisuje się w koncepcję kina samochodowego. To film o ucieczce, ale też o wolności, o którą bohater walczy w każdej minucie tego przesiąkniętego amerykańskim duchem dzieła.

KAMERALNE LATO DZIECIOM zawita do Szkoły Magicznych Zwierząt

Organizatorzy nie zapominają też o najmłodszych kinomanach. Dla nich przygotowano spotkania filmowe, łączące przyjemność oglądania familijnych hitów z pożytecznymi radami na temat bezpieczeństwa. W ramach sekcji KAMERALNE LATO DZIECIOM zostanie zaprezentowany film „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka”, który zdobył nagrodę publiczność 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.

Z młodymi widzami po seansie porozmawiamy o tym, jak ważne jest wsparcie i współpraca w osiąganiu wspólnych celów, a także radzenie sobie z emocjami, szczególnie w kontekście pierwszych zauroczeń i skomplikowanych relacji w grupie.

Dwa wielkie finały

Festiwal zwieńczy gala finałowa programów edukacji filmowej, podczas której podsumowany zostanie tydzień intensywnych zajęć. Zaprezentowane zostaną efekty prac uczestników warsztatów młodzieżowych ABC PRACY Z KAMERĄ i TOGETHER – ToGetThere oraz szkoleń branżowych SCRIPTMARKET.PRO i INTERFILMLAB 8.0. Swoimi wrażeniami podzielą się także młodzi edukatorzy filmowi i animatorzy kultury, uczestniczący w projekcie XYZ W PRACY Z KAMERĄ.

Nagrody w konkursach filmowych zostaną przyznane podczas uroczystej ceremonii finałowej FREEDOM Film Festival, która odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w dniu 13 lipca 2024 roku o godzinie 20:30.


Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie
FILMFORUM
.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z
Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach
Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania
Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Gmina Miasta Radom oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Działania edukacyjne realizowane w ramach festiwalu współfinansuje Unia Europejska.

Organizację wydarzeń adresowanych do młodej branży filmowej dofinansowano ze środków Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów
Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA –
Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut
Kultury
, Mazovia Warsaw Film Commission, Sekcja Młodych Producentów Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji oraz Crew
United Polska
.

Partnerzy edukacyjni to: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR (Polska), American Corner (Polska),
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Wydział w Radomiu (Polska),
Malfamé Association (Francja), Malta Film Foundation (Malta), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy),
Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Budapest Cultural Center (Węgry), Associazione
Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI
(Włochy).

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą
w Radomiu
.

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerzy organizacyjni wydarzenia to: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w
Radomiu
, Pracownia Nowych Mediów oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.