Przejdź do treści

Etiudy stworzone podczas warsztatów
„TOGETHER” niosą ważne przesłanie

Podczas wspieranych przez Unię Europejską międzynarodowych warsztatów filmowych „TOGETHER –ToGetThere” młodzi ludzie z Polski, Ukrainy, Francji i Włoch stworzyli filmowe reklamy poświęcone ważnym zagadnieniom społecznym.

W trakcie 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu odbywały się międzynarodowe warsztaty filmowe pod nazwą „TOGETHER –ToGetThere”. Uczestnicy z 4 europejskich krajów spotkali się, by pod okiem filmowych specjalistów zdobyć nowe kompetencje, wymienić doświadczenia i wspólnie stworzyć filmowe reklamy społeczne.

W pierwszym etapie warsztatów wypracowane przez młodych filmowców pomysły na scenariusze były prezentowane podczas wewnętrznych pitchingów. Była to dla uczestników nie tylko lekcja efektywnego prezentowania projektu przed szerszym gronem, ale także nauka funkcjonowania w warunkach symulujących realia międzynarodowego rynku audiowizualnego.

Przez niemal tydzień cztery grupy warsztatowe działały niezwykle intensywnie nad każdym etapem realizacji filmów. Uczestnicy pracowali samodzielnie nad preprodukcją, realizacją zdjęć i postprodukcją krótkich form filmowych, każdy z młodych filmowców zdobywał nowe umiejętności, uczestnicząc w pracy wybranych pionów realizacyjnych.

Podczas tworzenia filmów warsztatowicze wykorzystywali zarówno atrakcyjne lokalizacje w przestrzeni miejskiej Radomia, jak również korzystali z uprzejmości lokalnych przedsiębiorców, organizacji i instytucji, które udostępniały im lokacje do realizacji zdjęć.

FILMY WARSZTATOWE

Grupa, której mentorem był Kuba Bastkowski stworzyła krótką etiudę niosącą pokrzepiające przesłanie, że każde zło da się przezwyciężyć dobrem, wystarczy drobne działanie jednostki, za której przykładem pójdą inni.

The Bench

Filmowcy pod opieką Karima Kourani nakręcili przewrotny film, w którym poruszono problem braku tolerancji dla odmienności, która może prowadzić do zupełnie absurdalnych zachowań. Etiuda pokazuje do jakich skrajności może prowadzić wykluczenie.

White Out

Młodzi twórcy, których opiekunem był Marek Pawlikowski poruszyli temat samoakceptacji i życia w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Ich film w zabawny sposób zachęca do nie przejmowania się opinią innych i robieniem w życiu tego, co sami uznajemy za słuszne.

Face Your Problems

Piotr Dylewski był mentorem grupy, która w swoim filmie zobrazowała niezwykle ważki problem uzależnienia od korzystania z telefonu. Bohaterowie etiudy tracą ważne momenty ze swojego prawdziwego życia poświęcając całą swoją uwagę temu, co dzieje się na ekranach ich telefonów komórkowych.

Addiction

Filmy zostały zaprezentowane podczas finału Programów Edukacji Filmowej, który odbył się w sobotę 9 lipca 2022 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu. Teraz przyszedł czas na premierę internetową zrealizowanych materiałów.

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Sponsorem wydarzenia jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Organizacja Turystyczna.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), American Corner Radom, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Education USA oraz Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon.

Partnerami organizacyjnym są: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR, Pracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Unia Europejska.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Centrum festiwalowym 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.