Przejdź do treści

FREEDOM Film Festival: Prezentujemy Jury Konkursu Polskiego

JURY konkursu polskiego

W tym roku obrazy biorące udział w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych ocenią Michał Oleszczyk, Małgorzata Zajączkowska, Anna Mucha i Marek Świszcz.

Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych to tradycja KAMERALNEGO LATA, która od zeszłorocznej edycji odbywa się pod szyldem FREEDOM Film Festival. Tradycją jest też to, że w jury zasiadają co roku ambasadorka festiwalu Anna Mucha oraz specjalista w zakresie profilaktyki społecznej Marek Świszcz. W tym roku dołączyli do nich: aktorka Małgorzata Zajączkowska oraz – w charakterze przewodniczącego jury – krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy, wykładowca i podcaster Michał Oleszczyk.

Poniżej przedstawiamy sylwetki tegorocznych jurorów Konkursu Polskiego.

JURY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Michał Oleszczyk (Przewodniczący)

Konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu „SpoilerMaster”.

Jako kierownik literacki współpracował między innymi z CANAL+ (m.in. „Pisarze. Serial na krótko”, „The Office PL”, „Planeta singli. Osiem historii”, „Minuta ciszy”). Współscenarzysta filmu „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. Konsultant takich projektów, jak „Hiacynt” czy „Za duży na bajki”. Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za „Wszystkie nasze strachy”).


Małgorzata Zajączkowska

Aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka PWST (Akademia Teatralna) w Warszawie. Współpracowała m.in. z Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Ryszardem Bugajskim, Krzysztofem Zanussim, Barbarą Sass, Kasią Adamik czy Łukaszem Grzegorzkiem. Za rolę Nory w filmie „Noc Walpugi” (2015) w reżyserii Marcina Bortkiewicza otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Młodzi i Film.

Przez 16 lat mieszkała i pracowała w Nowym Jorku. Posługując się nazwiskiem Margaret Sophie Stein występowała m.in. u Woody Allena, Paula Mazursky’go i Glenna Jordana. W zeszłym roku zagrała jedną z głównych ról w filmie „Late Bloomers” ( „Późne dojrzewanie”) w reżyserii Lizy Steen. Film miał premierę na Festiwalu South By South West w Austin i czeka na europejską premierę.

W Teatrze Polonia towarzyszy Janowi Peszkowi w sztuce „Minetti” w reżyserii Andrzeja Domalika. Lubi pracę pedagogiczną z młodzieżą.


Anna Mucha

Aktorka, ambasadorka festiwalu KAMERALNE LATO. Zagrała w kilkunastu polskich filmach i serialach, pracowała z takimi reżyserami, jak Andrzej Wajda („Korczak”, „Panna Nikt”), Steven Spielberg („Lista Schindlera”), Olaf Lubaszenko („Chłopaki nie płaczą”, „Single i Remiksy”, „Single po japońsku”), Piotr Wereśniak („Och Karol 2”, „Wkręceni”), Patryk Vega („Pittbull”, „Niewidzialna wojna”) czy Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Wojciech Pszoniak i Olga Chajdas.

Przez wiele lat była recenzentką wydarzeń kulturalnych w TVP i w Radiostacji oraz autorką felietonów i popularnego bloga. W 2010 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dokument „Wędrowcy – Wigilia 2010”, który obejrzało ponad 3 miliony telewidzów.

Na deskach teatru wystąpiła w takich produkcjach, jak „Pikantni” czy „Przygoda z ogrodnikiem”. Aktualnie można podziwiać aktorkę w wyprodukowanym przez nią spektaklu „O mało co…”, gdzie gra główną rolę.


Marek Świszcz

Specjalista w zakresie profilaktyki społecznej. Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W 1991 roku rozpoczął służbę w Policji. Natychmiast zafascynowała go praca dochodzeniowca. Służył w Komendzie Rejonowej Policji w Puławach, następnie po przeniesieniu do Garwolina pracował w pionie dochodzeniowo-śledczym. Był też zastępcą komendanta ds. kryminalnych, a od 2006 roku komendantem powiatowym. W 2012 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu odpowiedzialnego za pion prewencji.

Pracując w mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w latach 2012-2018 nadzorował m.in. działania programowe i organizacyjne związane z realizacją projektu KAMERALNE LATO, współtworząc nowatorskie programy z zakresu profilaktyki społecznej realizowanej za pośrednictwem edukacji filmowej. Służbę w Policji zakończył na początku 2019 roku.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO i towarzyszący im FREEDOM Film Festival odbędą się w dniach 2-8 lipca 2023. Werdykt Jury Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych poznamy ostatniego dnia festiwalu podczas uroczystej gali finałowej.


Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Radomia.

Projekt współfinansują: Polski Instytut Sztuki FilmowejAmbasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Międzynarodowy projekt edukacyjny TOGETHER współfinansuje Unia Europejska.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami głównymi wydarzenia są: American Corner RadomTeatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichMazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Kinographe (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina), Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem technologicznym festiwalu są: CANON i Canon Professional Services (CPS).

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerami organizacyjnym wydarzenia są: Pracownia Nowych MediówHufiec ZHP Radom-Miasto i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Oficjalnym Klubem Festiwalowym 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest PaTaThai Radom.