Przejdź do treści

KAMERALNE LATO DZIECIOM

KAMERALNE LATO tradycyjnie nie zapomina o najmłodszych widzach. 12 sierpnia zapraszamy dzieci oraz rodziców i opiekunów na dwa bloki tematyczne. Na projekcje należy się zapisać poprzez formularz elektroniczny.

Sytuacja związana z pandemią zainspirowała nas do pokazania filmów animowanych, których tematy będą poświęcone higienie i czystości oraz zdrowiu. Wśród przywołanych tytułów znajdą się klasyki polskiej animacji dla dzieci z kultowymi bohaterami: Reksiem, Bolkiem i Lolkiem oraz Basią, bohaterką filmowej serii opartej na popularnych książkach, uwielbianych przez maluchy. Między projekcjami odbędą się warsztaty z udziałem policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Obejrzane historie posłużą do rozmowy między innymi o tym, jak zadbać o własną higienę i czystość w domu oraz w otoczeniu. Porozmawiamy także o tym, jak pielęgnować zdrowie, gdzie szukać pomocy, kiedy jesteśmy chorzy, oraz jak opiekować się potrzebującymi w chorobie.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA, ul. Kopernika 1

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

***

12 sierpnia 2020 godz. 11:00 – 12:30

Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej

I projekcja filmowa

HIGIENA I CZYSTOŚĆ

BOLEK I LOLEK – WIOSENNE PORZĄDKI

reż. Edward Wątor, prod. Studio Filmów Rysunkowych, 1977, 10 min

Zachęceni przykładem ptaków czyszczących swoje gniazda, Bolek i Lolek postanawiają posprzątać swój pokój. Chłopcy zabierają się do pracy z zapałem, ale mnóstwo dziwnych zdarzeń opóźnia jej zakończenie.

REKSIO CZYŚCIOCH

reż. Józef Ćwiertnia, prod. Studio Filmów Rysunkowych, 1974, 10 min

Reksia zaatakowały pchły. Piesek na różne sposoby stara się ich pozbyć, co mu się w końcu udaje. Historia pokazuje, jak zadbać o własną higienę i czystość.

BASIA 3 – odcinek BASIA I BAŁAGAN

reż. Marcin Wasilewski, prod. Grupa Smacznego, 2019, 12 min

Basia, z właściwym sobie urokiem i energią, stawia czoła wyzwaniom codzienności: zmaga się z domowym bałaganem, radzi sobie z kolejnymi obowiązkami, nawiązuje nowe przyjaźnie i przygotowuje się do Świąt.

BASIA 2 – odcinek BASIA I GOTOWANIE

reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, prod. Grupa Smacznego, 2019, 12 min

W świecie Basi wszystko jest przygodą, również wspólne gotowanie oraz nauka. Jak sprawić, by czynność ta była bezpieczna i wykonywana z zachowaniem higieny oraz czystości.

BASIA 1 – odcinek BASIA I BIWAK

reż. Marcin Wasilewski, prod. Grupa Smacznego, 2017, 11 min

Basia wraz z rodzicami i braćmi wybiera się na wakacje pod namiotem. Wspólne spędza – nie czasu z rodziną może być także nauką, jak zadbać o higienę w warunkach wyjazdu i pamiętać o tym, że dbanie o czystość obowiązuje nas również na łonie przyrody.

12 sierpnia 2020 godz. 17:00 – 18:30

Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej

II projekcja filmowa

ZDROWIE

BOLEK I LOLEK – CHORY ZĄB

reż. Stanisław Dülz, prod. Studio Filmów Rysunkowych, 1972, 10 min

Lolka rozbolał ząb, Bolek wymyśla różne sposoby usunięcia zęba, niestety bez skutku. Skutecznie pomaga dopiero interwencja dentysty.

REKSIO PIELĘGNIARZ

reż. Lechosław Marszałek, prod. Studio Filmów Rysunkowych, 1973, 11 min

Reksio opiekuje się rannym kundlem, który wpadł pod samochód. Kundel wykorzystuje dobroć Reksia i każe się sobą opiekować nawet wtedy, kiedy jest już zupełnie zdrowy. Reksio udziela mu skutecznej nauczki.

 REKSIO RATOWNIK

reż. Józef Ćwiertnia, prod. Studio Filmów Rysunkowych, 1974, 10 min

Reksio wykazuje sporo rozsądku i odwagi, ratując przed utonięciem kąpiących się chłop – ców. Historia ta przypomina jak należy zachowywać się na kąpieliskach strzeżonych i, że należy unikać miejsc bez ratowników i dorosłych opiekunów.

REKSIO DENTYSTA

reż. Józef Ćwiertnia, prod. Studio Filmów Rysunkowych, 1976, 9 min

Reksio stara się pomóc chłopcu, którego boli ząb. Próba usunięcia zęba przy pomocy sznurka kończy się niepowodzeniem, a chłopiec musi udać się do prawdziwego dentysty.

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon, a partnerem logistycznym KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.