Przejdź do treści

Co działo się piątego dnia festiwalu KAMERALNE LATO?

Festiwal wkroczył w decydującą fazę – członkowie Jury Konkursu Głównego przybyli do Radomia, aby oceniać wyselekcjonowane produkcje krótkometrażowe.

8 lipca rozpoczęła się branżowa sekcja festiwalu – cykl SCRIPTMARKET.PRO. W budynku Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu można było wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów i porozmawiać z wieloma cenionymi twórcami, producentami i znawcami branży audiowizualnej. Gośćmi prowadzącej cykl Anny Wróblewskiej byli m.in.: Ewa Maria Szczepanowska, Michał Hudzikowski, Sylwia Rajdaszka i Szymon Witkowski. Webinarium ze Stanleyem Nelsonem amerykańskim reżyserem, pisarzem i producent filmów dokumentalnych prowadził Błażej Hrapkowicz. Wydarzenia miały szansę trafić do szerokiego grona odbiorców dzięki transmisji online.

Piątego dnia festiwalu rozpoczęły się pokazy filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego KAMERALNEGO LATA. W otwartych pokazach brali udział nie tylko licznie przybyli mieszkańcy Radomia, ale przede wszystkim członkowie Jury – przewodnicząca, prof. Maria Zmarz-Koczanowicz, Natalia Grzegorzek, Anna Mucha, Jerzy Bończak, Marcin Kot Bastkowski oraz Marek Świszcz. Jeden z filmów zostanie również wyróżniony nagrodą Jury Akademickiego powołanego przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu.

Zajęcia warsztatowe z uczestnikami warsztatów „ABC pracy z kamerą” prowadziło w tym dniu dwoje członków jury Konkursu Głównego. Ambasadorka festiwalu Anna Mucha dzieliła się z młodymi adeptami sztuki filmowej tajnikami pracy przed kamerą. Aktorka starała się także motywować uczestników warsztatów do tego, aby prezentując prace nie bali się podkreślać swojego wkładu: „Nie chodzi o to, żeby być amerykańskim showmanem, ale aby nie bać się mówić o sobie dobrze, nie bać się myśleć o sobie dobrze, nie bać się ryzykować.” – mówiła. Wykład wprowadzający w tajniki sztuki montażu filmowego poprowadził Marcin Kot Bastkowski, montażysta takich produkcji jak „OGNIEM I MIECZEM” (1999, reż. Jerzy Hoffman), „SOMETHING BETTER TO COME” (2015, reż. Hanna Polak), „JAK PIES Z KOTEM” (2018, reż. Janusz Kondratiuk). Bastkowski dzielił się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami na planie, a także anegdotami ze współpracy z czołowymi polskimi reżyserami.

Na Dziedzińcu Hufca ZHP- Radom – Miasto odbył się również ostatni pokaz plenerowy w ramach cyklu NIEBO NAD RADOMIEM. Mieszkańcy Radomia mogli obejrzeć trzymający w napięciu od pierwszych minut dramat z Denzelem Washingtonem pt. „LOT” w reżyserii Roberta Zemeckisa.

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATRKuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych MediówPolsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców PolskichMazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.