Przejdź do treści

HYDE PARK: Wyniki selekcji do Konkursu Filmów Odrzutowych

Odpinamy wrotki, zapinamy pasy i jedziemy bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa.

HYDE PARK od lat jest nieodłącznym elementem KAMERALNEGO LATA. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na lekkie odświeżenie jego formuły, poszerzając ją o filmy internetowe. Michał Grosiak, pomysłodawca i programer Konkursu Filmów Odrzutowych oraz Marta Karnkowska, dyrektorka programowa FILMFORUM, którą zaprosił do wspólnej selekcji, uważają to za strzał w dziesiątkę. Michał Grosiak zapewnia, że to najlepsza edycja konkursu pod kątem selekcji.

Zobaczymy 17 filmów (ilość projekcji z numerem edycji zupełnie przypadkowa), z czego zdecydowana większość ma charakter mocno humorystyczny, co powoduje, że tegoroczna publiczność musi przygotować się na wyjątkową zabawę. Twórcy pozytywnie odebrali otwarcie się Konkursu na formę internetową, dzięki czemu otrzymujemy więcej absurdu i czarnego humoru. Oczywiście pozostajemy ciągle w różnorodności form. Tegoroczny Hyde Park zaprezentuje animacje, fabuły, dokumenty, teledyski oraz kino eksperymentalne. Filmy zrealizowane przez studentów szkół filmowych staną w szranki z twórczością początkujących adeptów i niekoniecznie ze zdecydowanym rozstrzygnięciem dla którejkolwiek ze stron, po prostu to, co fani tego Konkursu lubią najbardziej – zapowiada pomysłodawca konkursu.

Marta Karnkowska podziela jego opinię na temat tegorocznej edycji:

Jestem zagorzałą fanką tej imprezy od pierwszej edycji i dziękuję Michałowi za to, że w tym roku zaprosił mnie do współpracy przy wyborze filmów. Hyde Park to zawsze jest czysta radość z tworzenia kina dla przyjemności i zabawa formą i treścią. I chociaż nie brak w tym zestawie tematów cięższych, to przefiltrowane zostały przez soczewkę czarnego humoru i dystansu do siebie i własnej twórczości. Odpinamy wrotki, zapinamy pasy i jedziemy bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa.

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK – lista zakwalifikowanych filmów

 • ((O)), reż. Joanna Żybul, 2022
 • ANTYFUTBOL, reż. Dominik Cywiński, 2024
 • BENEFITY, reż. Tomir Dąbrowski, 2024
 • BYŁ SOBIE CZŁOWIEK, reż. Kamil Wójcik, 2023
 • DYKTATOR, reż. Shekhar Bassi, 2023
 • FREDRO, reż. Franciszek Zwierzyński, 2023
 • KOCHASZ DOPAMINĘ?, reż. Bartosz Mularski, 2023
 • KONESER, Tomir Dąbrowski, 2023
 • LEGION, reż. Kamil Wójcik, Cat Kaczmarek, 2024
 • OMLET, reż. Andrzej Kowol, 2024
 • POJEDYNEK NA MINY, reż. Adam Tusień, 2024
 • POŁÓW, reż. Wawrzyniec Turowski, 2023
 • ROZBITEK, reż. Tomir Dąbrowski, 2023
 • SALVADOR DALI. OBSESJE, reż. Justyna Górska-Streicher, 2024
 • SPENCER SAM W BIURZE, reż. Andrzej Kowol, 2024
 • TRY THE WINE, reż. Amber Koch, 2024
 • WAPOWANIE A ZDROWIE, reż. Mateusz Sumorek, 2024

Gratulujemy twórcom wybranych filmów i przypominamy, że to widzowie wybierają zwycięzcę Konkursu tuż po projekcji w głosowaniu na żywo – już 8 lipca w Podwórku Sezam przy klubie festiwalowym PaTaThai Radom.


Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Gmina Miasta Radom oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekty TOGETHER i XYZ w Pracy z Kamerą współfinansuje Unia Europejska.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz Crew United Polska.

Partnerzy edukacyjni to: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Budapest Cultural Center (Węgry), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerami Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej są: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem technologicznym festiwalu jest CANON i Canon Professional Services (CPS).

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada. Partnerami organizacyjnymi są: Pracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.