Przejdź do treści

Obejrzyj nagranie z panelu „HEJT I MOWA NIENAWIŚCI W INTERNECIE”

„Człowieka można zabić słowem” – ten cytat ma dzisiaj swoje prawdziwe, tragiczne oblicze – hejt i nienawiść sączone w social-mediach, na komunikatorach czy forach internetowych są brutalnym dowodem na to, że internetowe słowo potrafi krzywdzić. Panel „Hejt i mowa nienawiści w Internecie” odbył się 11 sierpnia podczas 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO.

Na całym świecie dochodzi do samobójstw młodych ludzi, wręcz dzieci, zaszczutych sieciową nienawiścią. Dorośli dziwią się, że przecież to tylko „pisanina” w smartfonie. Aby lepiej zrozumieć jak dalece błędne jest to podejście, trzeba poznać znaczenie, jakie ma Internet w życiu dzieci i młodzieży.

„Cyfrowi tubylcy” to określenie najlepiej oddaje charakter więzi, jaka łączy współczesnych, młodych ludzi i globalną Sieć. Dla tych, którzy urodzili się po 1995 roku smartfon, komunikator i social-media to najbardziej naturalne płaszczyzny kontaktowania się ze sobą. Niestety, o ile Internet niesie ogromny ładunek ważnych i wartościowych informacji, ma też swoje drugie – mroczne oblicze. Sieć stała się bowiem także polem dla niekontrolowanej agresji. Na YouTube, Instagramie i Tik Toku brylują patostreamerzy i patoinfluencerki. Na zamkniętych grupach na Facebooku dochodzi do znęcania się nad nielubianymi kolegami czy koleżankami.

„Cyfrowi tubylcy” nie obgadują już nikogo za plecami, jak to bywało kiedyś. Oni obśmiewają, wyszydzają i drwią ze swoich rówieśników w Internecie. Psychologowie podkreślają, że ta opresja ma nowy, niespotykany dotychczas wymiar. O ile 30 lat temu, dziecko mogło wyjść ze szkoły i odciąć się od „złych języków”, to teraz jest pod ich obstrzałem 24 godziny na dobę. Dlaczego? Bo smartfon jest z nim 24 godziny na dobę.

W naturalny sposób dzieci powinny szukać pomocy u swoich rodziców czy pedagogów. Niestety większość osób po 45 roku życia słabo porusza się w cyfrowym świecie i nie rozumie mechanizmów jego działania. Dorośli nie rozumieją też strumienia nowinek, które przynosi Sieć. Chociażby serwisu TikTok, który w ciągu roku zdystansował w młodym pokoleniu inne platformy społecznościowe.

Jak to zmienić? Co robić, żeby rozpoznawać krytyczne sytuacje i reagować na nie dając dziecku oparcie? O tym rozmawialiśmy w gronie specjalistów podczas panelu dyskusyjnego w trakcie 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO. Spotkanie poprowadził Jarosław Jarry Jaworski – dziennikarz, kulturoznawca i badacz niebezpiecznych zjawisk w sieci Internet.

Panel zorganizowali Stowarzyszenie FILMFORUM, Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Panelistki i paneliści:

  • Beata Domaszewicz – społeczniczka, na co dzień pracująca z trudną młodzieżą i osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Streetworkerka i animatorka kultury,
  • Lucyna Kicińska – pedagożka, trenerka, wykładowczyni. Przez wiele lat prowadziła i koordynowała prace najważniejszych linii pomocowych w Polsce w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacji ITAKA. Członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego,
  • Michał Pokorski – specjalista Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP z siedzibą w Radomiu. Specjalizuje się w wykrywaniu przestępstw internetowych związanych z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych, a także analizą cyfrowych materiałów dowodowych,
  • Krzysztof Łyżwiński – Prezes Stowarzyszenia Budujemy Przystań, działającego na rzecz dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Trener w Eneba Coaching-Szkolenia. Należy do Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów,
  • Krystian Rubacha – psycholog, terapeuta i trener. Współtwórca wyjątkowego w skali Polski przedsięwzięcia bezinteresownej pomocy psychologicznej dla Polaków w czasie epidemii “Psychologowie dla Społeczeństwa”.

Moderator:

Jarosław Jarry Jaworski – marketingowiec i specjalista od social-media, przez wiele lat dziennikarz (m.in. RMF FM i Polska Agencja Prasowa), z zamiłowania człowiek „nieobojętny”. Od 4 lat aktywnie działa na rzecz powstrzymania rozpowszechniania pato-treści internetowych.