Już po raz 14. jesteśmy w Radomiu, zapewniając mieszkańcom miasta i uczestnikom festiwalu niezapomniane wrażenia filmowe. Za nami oficjalne otwarcie i pierwsze pokazy plenerowe. Co dokładnie działo się pierwszego dnia?
Oficjalne otwarcie połączone było z pokazem zabytkowych aut, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Radomskie Klasyki. Niebo jak na zamówienie rozpogodziło się tuż przed wkroczeniem na scenę Karoliny Adamczyk – Dyrektorki festiwalu i Wiceprezydenta Radomia – Mateusza Tyczyńskiego, którzy dokonali symbolicznego otwarcia festiwalu filmowym klapsem. Pokaz przyciągnął wielu mieszkańców Radomia, którzy mogli podziwiać przepiękne zabytkowe auta, pieczołowicie odrestaurowane przez prawdziwych fanów motoryzacji.
W tym samym czasie w Kamienicy Deskurów, historycznym, niedawno odnowionym obiekcie w zabytkowej części Radomia, rozpoczęły się międzynarodowe warsztaty #FOLLOWME. Dzięki wsparciu Programu Unii Europejskiej Erasmus+, młodzi filmowcy z całej Europy uczestniczą w warsztatach i szkoleniach, w trakcie których zgłębią tajniki sztuki filmowej oraz zrealizują spoty filmowe o tematyce społecznej. W 2021 roku młodzi adepci sztuki filmowe będą skupiać się na takich zagadnieniach jak hejt, przemoc domowa, mowa nienawiści czy uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Uczestnicy warsztatów #FOLLOWME spotkali się z reżyserem filmowym Piotrem Dylewskim, z którym omówili podstawowe reguły budowy scenariusza filmu reklamowego. Dylewski podkreślał, że współczesne reklamy są swego rodzaju sztuką, a dobrze zrealizowane potrafią budzić emocje równie sile, jak pełnometrażowe obrazy.
Wieczorem na parkingu Radomskiej Castoramy miał miejsce pierwszy w ramach festiwalu plenerowy pokaz filmowy. Nie było to jednak zwyczajne wydarzenie, gdyż widzowie przyjechali na seans własnymi autami! Frekwencja była ogromna. Niesamowity klimat kina samochodowego oraz wielokrotnie nagradzana produkcja “Green Book” na wielkim ekranie, zgromadziły rzesze fanów kina drogi.
Pierwszy dzień zakończony sukcesem!
***
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.
Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner Radom, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR, Kuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych Mediów, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.
Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Mazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.
Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.
Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.
Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.