Przejdź do treści

Profilaktyka społeczna a edukacja filmowa

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie festiwali filmowych w Polsce. W trakcie 11. edycji festiwalu realizowany był Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej. Jego celem było edukowanie, uświadamianie i uwrażliwianie na problemy społeczne, z wykorzystaniem atrakcyjnej metody dydaktycznej, jaką jest film.

Swój wyjątkowy charakter festiwal zawdzięcza niecodziennym partnerstwom m.in. z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, z którymi co roku realizowane są nowatorskie działania edukacyjne, promocyjne i artystyczne, propagujące w atrakcyjny sposób zagadnienia z zakresu profilaktyki społecznej.

REFLEKSJA NA TRUDNY TEMAT INSPIRACJĄ DLA FILMU

03.07.2018 Warsztaty filmowe – prace scenariuszowe.

Od scenariusza do premiery w siedem dni – tak wyglądał w skrócie plan warsztatów. Młodzież z Mazowsza dyskutowała o skutkach nadużywania alkoholu z rówieśnikami z Francji, Węgier i Włoch. Efektem rozmów są spoty profilaktyczne, które posłużą w szerokiej kampanii społecznej m.in. zostaną zaprezentowane w szkołach przez policjantów.

Szczególnie interesuje nas to, by młodzi ludzie nie eksperymentowali, nie sięgali po używki, ponieważ są to te substancje, które tak naprawdę zniewalają człowieka – wyjaśniał Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

01.07.2018 Warsztaty filmowe – prace scenariuszowe.

Warsztatowicze w twórczy sposób zobrazowali, że spożywanie alkoholu alienuje, a konsekwencje bywają bardzo poważne i nieodwracalne. Z filmów płynie również przestroga przed szukaniem akceptacji rówieśników poprzez prowokowanie niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Wynika z nich też jasno, że mimochodem możemy stać się sprawcami lub ofiarami przemocy i przestępstw.

Wartością filmów jest ukazanie problemów społecznych językiem młodzieży, atrakcyjnym i zrozumiałym dla ich rówieśników.

MĄDRA ROZRYWKA DLA CAŁYCH RODZIN

01.07.2018 Kameralny Piknik Filmowy.

KAMERALNE LATO na tydzień przemieniło Radom w mazowiecką stolicę filmu. W tym roku wiele wydarzeń odbyło się w przestrzeniach i na ulicach miasta. Jednym z wydarzeń plenerowych było otwarcie festiwalu z paradą zabytkowych aut, kameralnym piknikiem filmowym i koncertem orkiestry policyjnej z Katowic.

KAMERALNE LATO to mądra rozrywka dla całych rodzin, a wątki społeczne były nam podczas 11. edycji szczególnie bliskie – mówi Karolina Adamczyk, dyrektor festiwalu. – Już podczas pikniku otwierającego wydarzenie była okazja do poszerzenia wiedzy na temat filmu, spróbowania swoich sił w sportach czy wzięcia udziału w całej serii animacji oraz gier dla dzieci, przygotowanych wspólnie z funkcjonariuszami policyjnego Wydziału Prewencji.

KINO WYCHODZI NA ULICĘ

04.07.2018 Napad na bank – realizacja filmowych scen specjalnych.

Ideą KAMERALNEGO LATA jest pokazywanie młodym ludziom, że na pozór odległy świat filmu w rzeczywistości jest czymś na wyciągnięcie ręki, że marzenia można realizować, a filmowe pasje rozwijać w kreatywny sposób. Popularyzacji nowoczesnej edukacji filmowej służy organizowany co roku w centrum Radomia profesjonalny plan filmowy.

W roku 2018 za sprawą rekonstruktorów historycznych, scenografii i rekwizytów cofnęliśmy się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielili się w role konspiratorów i dokonali historycznego napadu na niemiecki bank. Celem organizatorów było przybliżenie świata filmu zgromadzonej publiczności i – w szerszej perspektywie – zainspirowanie młodych ludzi uczestniczących w projekcie do myślenia o przyszłości w branży filmowej, zaszczepienie w nich pasji i rozbudzenie artystycznych zainteresowań.

NIEBO NAD RADOMIEM

W ramach tradycyjnego cyklu pokazów plenerowych „Niebo nad Radomiem” zaprezentowano najnowszy obraz reżysera kinowego hitu „Bogowie” – Łukasza Palkowskiego. Zgromadzonej w centrum Radomia przy fontannach publiczności pokazano film „Najlepszy”, ukazujący zgubne skutki zażywania narkotyków. Film prezentuje prawdziwą historię Jerzego Górskiego, człowieka, który nadludzkim wysiłkiem woli podniósł się z największego dna. Dokonał czegoś, co niestety nie udaje się większości uzależnionych.

PROFILAKTYKA OD NAJMŁODSZYCH LAT

01.07.2018 Kameralny Piknik Filmowy

Najmłodsi widzowie również mają swoje miejsce na KAMERALNYM LECIE. W ramach sekcji dziecięcej odbyły się cieszące się ogromną popularnością pokazy filmów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, połączone z warsztatami profilaktyki społecznej prowadzonymi wspólnie ze specjalistami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz ekspertami programu FILMOTEKA SZKOLNA.

Starszej młodzieży zaproponowano warsztaty ABC PRACY PRZED KAMERĄ, w ramach których Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska, Adam Majewski, Łukasz Węgrzynowski, Marek Braun oraz Gerard Edery pracowali z uczestnikami nad technikami autoprezentacji, panowaniem nad ekspresją ciała i radzeniem sobie z tremą. Te ćwiczenia doskonale kształtują asertywną postawę – niezbędną w problemowych sytuacjach, chroniącą przed ryzykownymi zachowaniami.

WYCHOWANIE ZA POMOCĄ EDUKACJI FILMOWEJ

05.07.2018 Film jako narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji – panel dyskusyjny MCPS .

Festiwalowi towarzyszyły rozważania nad rolą profilaktyki społecznej i edukacji w twórczości filmowej. W gronie organizatorów, pracowników instytucji publicznych, funkcjonariuszy Policji, trenerów edukacji filmowej, kulturoznawców, filmoznawców i twórców zastanawiano się nad tym, czy sam film to nie za mało? W jaki sposób profilaktyka społeczna zawarta w twórczości filmowej powinna być wkomponowana w program profilaktyczny? Jak opracować wartościowy, ustandaryzowany i skuteczny plan takich działań?

MAZOWIECKI PROGRAM PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ KAMERALNE LATO

04.07.2018 Napad na bank – realizacja filmowych scen specjalnych.

Projekt stanowi połączenie rozbudowanych warsztatów filmowych (wykłady teoretyczne i szkolenia praktyczne) z panelami dyskusyjnymi, otwartymi pokazami filmowymi, konkursami oraz innymi innowacyjnymi formami edukacji społecznej dzieci i młodzieży. Tym, co wyróżnia program spośród innych, standardowych działań profilaktycznych jest umiejętne połączenie wartości społecznych i edukacyjnych z aspektami kulturalno-artystycznymi, dzięki czemu przedsięwzięcie ma szansę zdobyć uznanie szerokiej publiczności.

***

Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.

Oficjalny hotel festiwalowy to NIHIL NOVI.

Fot. Przemysław Skrzydło