W niedzielę rozpoczęła się jubileuszowa 10. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO. Spod budynku Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu ruszyła parada zabytkowych samochodów, która zakończyła się pod Urzędem Miasta. Tam na Radomian czekał KAMERALNY PIKNIK FILMOWY z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Wieczór zakończyły projekcje Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK.
Festiwal rozpoczął się hucznie dzięki wspaniałym pokazom Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i nie zwolni tempa aż do soboty 8 lipca. W programie festiwalu znajdą się pokazy filmów w dwóch konkursach: Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Niezależnych. Wieczorami widzowie będą mieli szansę obejrzeć trzy filmy podczas pokazów plenerowych „Niebo nad Radomiem”: KOCHAJ, reż. Marta Plucińska, UKŁAD ZAMKNIĘTY, reż. Ryszard Bugajski oraz 7 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O FACETACH, reż. Kinga Lewińska.
KAMERALNE LATO oferuje również szereg pokazów specjalnych: w cyklu AMERICAN CORNER zobaczymy filmy: SHAFT oraz WIELKA WYGRANA SHAFTA w reżyserii Gordon’a Parks’a, a Derrick Ogrodny poprowadzi otwarty wykład „Wątki policyjne w twórczości Gordona Parksa”. We współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprezentowany zostanie cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach”, który jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. W piątek 7 lipca odbędzie się także pokaz filmu POKOLENIA w reżyserii Janusza Zaorskiego – intrygującego dzieła filmowego, stworzonego na podstawie 50 filmów powstałych w XX wieku we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.
We wtorek, w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii – Łaźni, odbędzie się koncert jazzowy zespołu KLAUDIA KOWALIK QUARTET. W programie nie zabraknie muzyki filmowej znanej z amerykańskich produkcji kinowych.
Podczas przeznaczonych dla najmłodszych widzów sekcji KAMERALNE LATO DZIECIOM odbędą się filmowe spotkania z Reksiem, który obchodzi już swoje 50-urodziny. Z ekranu towarzyszyć będą mu psi bohaterowie polskich bajek animowanych, a na żywo w kinie policyjne psy – ratownicy, poszukiwacze, obrońcy i terapeuci, wraz ze swoimi opiekunami i przewodnikami.
Na program edukacyjny KAMERALNEGO LATA składają się międzynarodowe warsztaty reklamy społecznej SPOTSHOT, zainicjowane przez młodych ludzi z Polski, Węgier, Włoch i Francji. Młodzi ludzie trenować będą umiejętność kreowania wizerunku w warsztatach ABC pracy przed kamerą. Dla miłośników sztuki filmowej przygotowany został również cykl otwartych spotkań ze specjalistami: AKADEMIA ZAWODOWCÓW, w którym prelekcje poprowadzą: Adam Palenta (autor zdjęć filmowych, reżyser), Michał Dąbal (autor zdjęć filmowych), Antoni Nykowski (reżyser reklamowy) i Robert Gonera (aktor).
Dla osób dorosłych działających w branży kreatywnej zostaną przeprowadzone aż trzy cykle szkoleniowe: INTERFILMLAB – program szkoleń, warsztatów i paneli dyskusyjnych dotyczących zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego; NEW FILM TOOLS IN YOUTH WORK – prezentacja możliwości, doświadczeń oraz dobrych praktyk międzynarodowych w obszarze współpracy, mobilności i aktywności podejmowanych na rzecz młodzieży oraz panel Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej KULTURA A PROFILAKTYKA SPOŁECZNA.