Przejdź do treści

Rusza nabór filmów na FREEDOM Film Festival w ramach
16. edycji KAMERALNEGO LATA

kameralne lato

Jak co roku, w lipcu wracamy do Radomia z KAMERALNYM LATEM. Od dziś można zgłaszać filmy do towarzyszącej wydarzeniu sekcji konkursowej, odbywającej się pod nazwą FREEDOM Film Festival.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w ciągu ostatnich 15 lat stały się stałym punktem w kalendarzu Radomia. To okazja na wzięcie udziału w bezpłatnych projekcjach filmowych, warsztatach i debatach z twórcami oraz z innymi miłośnikami kina krótkometrażowego. To także sekcje konkursowe, które od ubiegłego roku odbywają się pod nazwą FREEDOM Film Festival, aby skupić uwagę uczestników na idei wolności i dać przestrzeń do dyskusji o jej wieloaspektowym charakterze.

– Podczas 16. edycji KAMERALNEGO LATA, w ramach FREEDOM Film Festiwal, kontynuujemy to, co zawsze było celem radomskiej imprezy, czyli przybliżanie widzom polskiego kina w jego krótkometrażowym wydaniu. Natomiast w tym roku jeszcze bardziej wzmacniamy wolnościowy wymiar wydarzenia – zapewnia Łukasz Adamski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Trzy konkursy filmowe w ramach FREEDOM Film Festival

FREEDOM Film Festival to jednak nie tylko skoncentrowanie się na kwestii wolności, ale także rozszerzenie programu o Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który sprawił, że KAMERALNE LATO zyskało nowy, ponadnarodowy charakter. W ramach nadchodzącej edycji FREEDOM Film Festival ponownie odbędą się trzy otwarte dla publiczności konkursy:

  • Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe;
  • Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziął udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe, wyprodukowane w Polsce oraz posiadające polskiego producenta lub koproducenta;
  • Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym mogą wziąć udział krótkie formy filmowe (do 10 minut) zrealizowane przez początkujących filmowców, wymykające się standardowej klasyfikacji gatunkowej.

FREEDOM Film Festival – jak zgłosić swój film?

By wziąć udział w naborze, należy zapoznać się z regulaminem FREEDOM Film Festival oraz wypełnić zamieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy:

Tematyka filmów zgłaszanych do wszystkich trzech konkursów może być dowolna, ale – zważywszy na myśl przewodnią festiwalu – w szczególności doceniane będą produkcje, które dotykają tematu wolności. Nabór filmów rozpoczął się 18 kwietnia 2023 roku i potrwa do 15 maja 2023. Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminie.

Tytuły zakwalifikowanych filmów zostaną ogłoszone 5 czerwca 2023 roku.

FREEDOM Film Festival, organizowany w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, odbędzie się w Radomiu w dniach 2-8 lipca 2023 roku.


Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Centrum festiwalowym 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.