Przejdź do treści

Prezentujemy program sekcji branżowej 16. KAMERALNEGO LATA

Scriptmarket.pro

KAMERALNE LATO to nie tylko konkursy, pokazy filmów i działania edukacyjne. Istotnym filarem festiwalu jest sekcja SCRIPTMARKET.PRO, w ramach której odbywają się liczne wydarzenia skierowane do młodych uczestników branży filmowej.

SCRIPTMARKET.PRO to wydarzenie towarzyszące Ogólnopolskim Spotkaniom Filmowym KAMERALNE LATO przeznaczone dla młodych twórców, które stanowi platformę do nawiązywania współpracy w zakresie produkcji i koprodukcji pełnometrażowych filmów fabularnych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów niskobudżetowych realizowanych przez młodych reżyserów i producentów.

Udział w sekcji umożliwia wymianę wiedzy, kontaktów, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy młodymi scenarzystami, reżyserami, producentami oraz przedstawicielami szkół filmowych, stowarzyszeń zrzeszających młodych filmowców i instytucji.

W tym roku współorganizatorem części branżowej jest Sekcja Młodych Producentów KIPA. W ramach SCRIPTMARKET.PRO odbędzie się także debata przedstawicieli czołowych szkół filmowych w Polsce oraz warsztaty, spotkania z doświadczonymi filmowcami i wizyty studyjne organizowane pod szyldem FILMOWY RADOM. Ponadto gościć będziemy Instytut Kosmopolis Fundację Nauki, Kultury i Edukacji, który w ramach sekcji branżowej realizować będzie projekt INTERFILMLAB 7.0.

KAMERALNE LATO od kilku lat konsekwentnie rozwija swoją sekcję industry, skierowaną przede wszystkim do młodego profesjonalisty lub studenta szkoły filmowej. Spotkania organizowane są w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA, ale jednocześnie rejestrowane i dostępne jako materiał szkoleniowy. Wraz z dyrektorami KAMERALNEGO LATA – Łukaszem Adamskim i Bartoszem Bednarczykiem – pragniemy wyrazić radość, że do grona naszych gości i partnerów po raz kolejny dołączyli młodzi producenci z KIPA i przedstawiciele pięciu szkół filmowych – mówi dr Anna Wróblewska, koordynatorka sekcji i dyrektor programowa Instytutu Kosmopolis.

Panel Sekcji Młodych Producentów KIPA

Absolwenci szkół filmowych często zmagają się z pytaniem, jak postawić swój pierwszy krok w branży, który poprowadzi ich w stronę wymarzonego debiutu pełnometrażowego. Wątpliwości, jak pokierować swoją karierą po szkole, jak znaleźć producenta i na co zwracać uwagę podczas współpracy, rozwieją panele i otwarte konsultacje organizowane przez Sekcję Młodych Producentów KIPA.

– Jako Sekcji Młodych Producentów zależy nam na wspieraniu naszych kolegów i koleżanek już od pierwszych kroków, jakie wykonują po ukończeniu szkoły. Podczas KAMERALNEGO LATA skupimy się na relacji producent – reżyser. Reżyserom podpowiemy, jak się w tej relacji odnaleźć i jak podjąć satysfakcjonującą współpracę; młodym producentom wskażemy zaś, gdzie znaleźć swoje miejsce po szkole – zapowiada Joanna Tatko, przewodnicząca Sekcji.

Warsztat z zakresu korzystania z AI w produkcjach filmowych – jak w największym wrogu odnaleźć przyjaciela?

W toczących się obecnie dyskusjach na temat sztucznej inteligencji dominuje temat zagrożeń dla jakości dzieł, edukacji audiowizualnej i przyszłości poszczególnych profesji filmowych.  Jak w największym wrogu odnaleźć przyjaciela, wyjaśni Matt Subieta, absolwent Szkoły Wajdy oraz reżyserii i scenopisarstwa w Australii, który w 2010 debiutował swoim filmem krótkometrażowym “Turysta” na pokazie w ramach Tygodnia Krytyków podczas festiwalu filmowego w Cannes, realizował serie dokumentalne dla CANAL+, Discovery i History Channel oraz setki krótkich metraży dla Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. Reprezentował też Platige Image jako dyrektor kreatywny w Nowym Jorku.

Reżyser, pasjonat nowych rozwiązań technologicznych, który nieustannie bada programy i aplikacje pod kątem ich przydatności w pracy filmowca, przedstawi przykłady użycia sieci neuronowych i sztucznej inteligencji w filmie i animacji. W ramach barwnej prezentacji pokaże, jak wykorzystywać AI w produkcji filmów dokumentalnych, w dokumentacji, w przygotowaniu projektów na pitchingi, w obróbce i odnawianiu zdjęć itp.

Debata na temat edukacji filmowej w Polsce

Po sukcesie zeszłorocznej debaty, ponownie zapraszamy na spotkanie przedstawicieli czołowych polskich szkół filmowych, podczas którego pochylimy się nad systemem edukacji filmowej w naszym kraju. Czym różni się podejście do młodych producentów w różnych szkołach filmowych? Jakie ścieżki rozwoju oferują poszczególne placówki? I w jakich instytucjach studenci mogą szukać dodatkowego wsparcia merytorycznego i finansowego, realizując swoje krótkometrażowe produkcje? Na te i wiele innych tematów debatować będą: Milenia Fiedler, Barbara Pawłowska, Filip Marczewski, Jan P. Matuszyński oraz Jerzy Rados.

Spotkaniem w Radomiu kontynuujemy rozmowę, którą rozpoczęliśmy na Warszawskim Festiwalu Filmowym w gronie pięciu szkół, dotyczącą obecnych problemów szkolnictwa filmowego. Każda z tych szkół jest inna, ma swoją specyfikę i każda ma wyzwania, z którymi musi się na bieżąco mierzyć – mówi Jerzy Rados, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, pomysłodawca spotkania. – Świat się zmienia. Ewoluuje rynek, zmieniają się źródła finansowania, gusta widowni, pola eksploatacji. Dzisiaj zawód reżysera wygląda inaczej niż 30, 20, a nawet 10 lat temu! Żyjemy w epoce transmediów i szkolnictwo musi za tymi globalnymi zmianami nadążać. Za sprawą wielkich korporacji i serwisów streamingowych pojawił się na polskim rynku model pracy reżysera – sprawnego fachowca w formatowanej produkcji serialowej, któremu powierza się określone zadania. To tylko przykład tematu, do którego powinniśmy się odnieść, bo jeśli tego nie zrobimy, świat zadecyduje za nas. Kogo kształcić, jak i do jakich zadań – to największe wyzwanie.

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim

Debiut pełnometrażowy to kamień milowy w karierze każdego młodego twórcy filmowego. Z naszym gościem specjalnym Krzysztofem Zanussim – jednym z najbardziej uznanych polskich reżyserów i producentów na świecie – porozmawiamy o tym, czy niedoświadczony artysta ma szansę na kontrakt z dużym studiem filmowym i czym różnią się realia debiutu w Polsce od zasad, jakie obowiązują w innych kinematografiach na świecie.

Filmowy Radom

Jak co roku, w ramach promowania Radomia jako świetnego miejsca na organizację planów zdjęciowych, uczestnikom sekcji branżowej zaproponujemy udział w filmowych wizytach studyjnych. Podczas wycieczek młodzi twórcy będą mogli poznać zarys potencjału Radomia w zakresie realizacji zdjęć do filmów – zarówno osadzonych w realiach współczesnych, jak i historycznych.

Radom i jego okolica dysponuje bardzo dużą gamą potencjalnych lokacji filmowych, zarówno tych o charakterze zurbanizowanym, jak i naturalnym, przyrodniczym, które nie były do tej pory nadmiernie eksponowane w produkcjach filmowych. Jednym z atutów jest centralne położenie miasta w Polsce – zapewnia Bartosz Bednarczyk, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Na wycieczki obowiązują zapisy, których należy dokonywać w biurze festiwalowym.

Wydarzenia w ramach sekcji branżowej SCRIPTMARKET.PRO odbędą się w dniach 6-8 lipca 2023 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz w przestrzeni miejskiej (FILMOWY RADOM). Wstęp na każde z nich jest otwarty i bezpłatny.


Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Radomia.

Projekt współfinansują: Polski Instytut Sztuki FilmowejAmbasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Międzynarodowy projekt edukacyjny TOGETHER współfinansuje Unia Europejska.

Partnerem Strategicznym 2. edycji FREEDOM Film Festival jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami głównymi wydarzenia są: American Corner RadomTeatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichMazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Kinographe (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina), Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem technologicznym festiwalu są: CANON i Canon Professional Services (CPS).

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerami organizacyjnym wydarzenia są: Pracownia Nowych MediówHufiec ZHP Radom-Miasto i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Oficjalnym Klubem Festiwalowym 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest PaTaThai Radom.