Przejdź do treści

Za nami kolejny dzień Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO!

Pokazy dla młodzieży, wykłady w teatrze oraz warsztaty filmowe – czwarty dzień festiwalu KAMERALNE LATO skoncentrowany był głownie na działaniach edukacyjnych.

W środę, 7 lipca w całym Radomiu można było spotkać ekipy filmowe. Uczestnicy warsztatów „ABC PRACY Z KAMERĄ”, które odbywają się w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej, realizowali ćwiczenia filmowe w grupach zadaniowych. Zdjęcia kręcone były w ciekawych z punktu widzenia młodych filmowców lokalizacjach na terenie miasta. Praca na planie rozpoczęła się również w ramach międzynarodowych warsztatów #FOLLOWME, współfinansowanych ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+. Uczestnicy pracowali nad realizacją zdjęć filmowych do reklam społecznych.

Odbyło się również ostatnie spotkanie w ramach cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, realizowane dzięki współpracy z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Aktorka Katarzyna Dorosińska porwała publiczność nie tylko anegdotami z planu filmów historycznych, ale także wspaniałym pokazem scenicznych strojów. To była prawdziwa uczta dla fanów kina i teatru, zgromadzonych na widowni.

W Mazowieckim Centrum  Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu odbyło się spotkanie w ramach cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM. Trener i edukator Jarek Basaj rozmawiał z młodzieżą o tym czym jest przemoc, jakie rodzi konsekwencje i jak jej przeciwdziałać. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć holenderski film pt. “Żałuję”, opowiadający historię prześladowanego w szkole chłopca. Po projekcji kom. Irmina Małek-Przepiórka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu opowiedziała o tym, w jaki sposób młodzi ludzie powinni reagować na niewłaściwe zachowania w swoim otoczeniu.

Wieczorem na Dziedzińcu ZHP Radom-Miasto ponownie odbył się pokaz w ramach cyklu NIEBO NAD RADOMIEM. Podczas projekcji filmu dokumentalnego „Nowy, lepszy człowiek”, widzowie mogli poznać fascynującą historie eksperymentu, w którym bohaterowie tworzą robota, mającego zastąpić ich w roli filmowców. Wspaniała atmosfera ciepłego letniego wieczoru i ciekawa projekcja przyciągnęła na pokaz wielu mieszkańców Radomia.

***

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATRKuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych MediówPolsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców PolskichMazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.